منو
کوئل خودرو

کوئل خودرو


در این مطلب از باتری کار تصمیم دارم درباره کوئل خودرو اطلاعاتی را با شما عزیزان در میان بگذارم.

اگر بخواهم به زبان ساده کوئل را تعریف کنم باید بگویم که در ماشین برای روشن شدن نیاز به یک میزان از جرقه است زمانی که میزان این جرقه یعنی ولتاژ جرقه مورد نظر کم باشد این روشن شدن صورت نمی گیرد. در اینجا قطعه ای به نام کوئل وجود دارد که بر روی شمع سوار می شود در برخی از ماشین ها به ازای هر شمع یک کوئل وجود دارد که در صورت خرابی دیگری این کار را انجام دهد.

اگر کوئل ماشین ضعیت باشد یا عملکردش کم باشد باعث لرزش در موتور ماشین می شود البته زمانی که پای شما روی پدال گاز است این لرزش را حس نمی کنید ولی اگر سرعت ماشین کمتر باشد لرزش موتور را به صراحت احساس خواهید کرد.

کوئل در حالت کلی از سه بخش تشکیل می شود : بخش اول سیم پیچ اولیه، سیم پیج ثانویه، هسته مرکزی آن و جنس سیم های استفاده شده در سیم پیچ ها از مس  است. این قطعه دارای ولتاژ برق زیادی است که باعث برق گرفتگی نیز می شود.

کوئل چگونه کار می کند؟ جریان ضعیف برق ابتدا وارد سیم پیچ اولیه می شود چون سیم پیچ اولیه دور پایین تری نسبت به سیم پیچ ثانویه دارد بنابراین بعد از آن وارد سیم پیچ ثانویه می شود و در آخر بعد از گذر از این دو سیم پیچ  ولتاژ موردنظر چندین برابر می شود.

باطری ماشین برای روشن شدن نیاز به یک ولتاژ معین دارد مثلا 7000 ولت تا احتراق موردنظر صورت گیرد اگر کوئل ها ولتاژی بیشتر تولید کنند دیگر شرایط مورد نظر برای احتراق فراهم نمی شود. چه موقع این اتفاق رخ می دهد؟ یکی از دلایل آن این می تواند باشد که شمع ها کثیف باشند و یا اینکه نوع سوخت استفاده شده شما مناسب نباشد.

زمانی که بعضی از خودرو ها در ساختار خود از یک کورل استفاده می کنند زمانی که کورل آن دچار مشکل می شود بقیه اعضا هم نمی توانند به خوبی کار خودرا انجام دهند و به موتور خودرو نیز آسیب وارد میکند، ولی اگر در یک خودرو به ازای هر شمع یک کوئل وجود داشته باشد  زمانی که یکی از کوئل ها دچار مشکل شود بقیه کوئل ها دچار مشکل نمی شوند و به کار خود ادامه می دهند و دچار وقفه ای هم نمی شوند.

برای اطلاع از قیمت باطری ماشین و بهترین باطری ماشین ما را در باتری کار دنبال کنید.