منو
کثیف شدن انژکتور خودرو

کثیف شدن انژکتور خودرو


در این مقاله از باتری کار درباره کثیف شدن انژکتور خودرو صحبت خواهم کرد. آیا از نظر شما کثیفی انژکتور عجیب است؟

در مورد انژکتور خودرو باید بدانید که کثیف شدنشان اتفاقی عجیب نیست و به زودی این اتفاق گریبان شما را خواهد گرفت و از ان ناگزیر هستید. این اتفاق معمولا در خودرو هایی که بیشتر در داخل شهر حرکت می کنند درصد رخداد بسیار بالاتری دارد چرا که روشن و خاموش شدن خودرو به صورت مکرر و در زمان کوتاه باعث گرفتگی انژکتورها می شود و زمان پاک سازی را از خودروهایی که در خارج شهر استفاده می شوند، جلوتر می اندازد. البته قابل ذکر است که اگر بتوانید از خودروی خود به خوبی نگه داری کنید به راحتی می توانید زمان این اقدام را به تاخیر بیاندازید.

علائم خرابی یا کثیف شدن انژکتور چیست؟ نحوه شستشوی انژکتور به چه صورت است؟

می دانیم که تمیز کردن انژکتور های خودروهایمان در بهبود عملکرد آن ها موثر است. 

اگر هر کدام از انژکتور های خودرو ما دچار مشکل شوند. یک سری علائم در عملکرد خودرو رخ خواهد داد که با توجه به آن ها می توان فهمید که این قسمت از موتور خودرو دچار مشکل شده است. انژکتور ها قطعات کوچکی در موتور خودرو هستند که سوخت خودرو را با فشار زیادی به سیلندر ها پمپ می کنند. این فشار زیادی باعث می شود تا سوخت به صورت قطرات بسیار ریز و پودر مانند در سیلندر ها وارد شود و به این ترتیب با کوچکترین جرقه شمع، سیلندر دچار احتراق شود.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که معمولا برای سوزن انژکتورهای خودرو پیش می آید، گرفتگی سوزن انژکتور یا کثیف شدن آن است. استفاده از سوخت های بی کیفیت یا وجود رسوبات و آلودگی در باک خودرو و همچنین خراب بودن فیلتر بنزین معمولا سبب می شود تا آلودگی ها به انژکتور خودرو نیز نفوذ کند و در نتیجه باعث بسته شدن مسیر سوخت شود. از آنجا که سوزن انژکتور که سوخت از طریق آن به سیلندر پمپ می شود منافذی بسیار ریز دارد، در صورتی که آلودگی به سوزن انژکتور وارد شود، از مسیر سوزن نمی تواند گذر کند و در نتیجه باعث بسته شدن آن می شود. این اتفاق سبب می شود تا یکی از سیلندرها عمل احتراق نداشته باشد و موتور خودرو با مشکل روبرو شود.

آیا می توان مشکل انژکتور را از همان ابتدا تشخیص داد؟

یکی دیگر از سوالات مهم تشخیص اولیه مشکل انژکتور است که در صورت توانایی انجام این کار، قطعا به رفع بهتر مشکل کمک می‌کند ولی معمولا در خودروهای جدید که دارای سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته هستند تشخیص این مشکل سخت است چرا که این سیستم‌ها به صورت خودکار مشکلات اندک سوخت رسانی را تشخیص و رفع می‌کنند و راننده مشکلات ناشی از این اختلالات اندک را متوجه نمی‌شود و زمانی راننده متوجه مشکل انژکتور می‌شود که اختلال عمیق‌تر شده است.

زمانی که ECU ناتوان از رفع مشکلات و اختلالات ناشی از سوخت‌رسانی نامناسب باشد معمولا مشکلات زیر به وجود می‌آید که راننده آنها را احساس کرده و می‌بایست سریعا به تعمیرکار مراجعه کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

1- خودرو در هنگام دور گرفتن ریپ می‌زند و مکث‌هایی دارد

قطعا برای بسیاری از راننده‌ها پیش آمده است که خودرو در هنگام حرکت و وقتی که قصد شتاب‌گیری دارد دچار اختلال شده و مکث می‌کند. این نشان می‌دهد که انژکتور شما دچار مشکل شده و هر چه سریع‌تر می‌بایست اقدام متناسب را انجام دهید.

2- احتراق نامنظم

البته این مورد از تشخیص راننده خارج است ولی معمولا رانندگان حرفه‌ای از صدای تولیدی موتور متوجه این مشکل می‌شوند. این اختلال زمانی است که هوای زیاد و سوخت کم مخلوط می‌شوند و احتراق به درستی انجام نمی‌شود. همچنین در صورتی‌که مراحل احتراق به درستی و کامل انجام شود نیز صدای مذکور ایجاد می‌شود که یکی از نشانه‌های همین موضوع است و نشان می‌دهد که انژکتور خودروی شما احتمالا دچار گرفتگی است.

3- خودرو شتاب قبلی خود را از دست می‌دهد

از دیگر نشانه‌های مشکل‌دار بودن انژکتور خودرو کاهش شتاب خودرو است که معمولا راننده‌ها در دو بازه زمانی متوجه آن می‌شوند. به معنای دیگر بسیاری از راننده‌ها با این شکایت به کارشناس خودرو مراجعه می‌کنند که خودروی من قبلا شتاب خوبی داشت ولی در حال حاضر اصلا شتاب گیری خوبی ندارد. کثیف شدن انژکتورها قطعا یکی از دلایل این اتفاق است و می‌بایست برای رفع مشکل شتاب کم، اقدام به پاگ‌سازی آن شود.

4- دور موتور خودرو در سرعت پایین کاهش می‌یابد

یکی دیگر از نشانه‌های کثیف شدن انژکتورها این است که راننده هنگام که خودروی خود را متوقف کرده است و خودرو نیز در حال فعالیت است، دور موتور به صورت خودجوش! کاهش می‌یابد و به اعداد یک و پایین‌تر از آن نزول می‌یابد و گویی انگار ماشین در حال خاموش شدن است. این موضوع نیز یکی از نشانه‌های مهم کثیف شدن انژکتورها در خودرو است.

5- در معاینه فنی خودرو رد می‌شوید!

یکی دیگر از نشانه‌های کثیف شدن انژکتورها رد شدن خودرو در آزمون آلایندگی خودرو در معاینه فنی است. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که احتراق به درستی انجام نمی‌شود و اختلالات عملکردی انژکتور باعث سوختن بد بنزین شده و عملا پاسخ آزمایش آلایندگی خودرو نتیجه نامناسبی پیدا می‌کند.

6- مصرف بنزین شما به شدت افزایش پیدا می‌کند

یکی دیگر از نشانه‌ها و علائم مربوط به کثیف شدن انژکتورها افزایش شدید مصرف سوخت است که معمولا انژکتورها نقش بسزایی در آن دارند. بدیهی است که سوخت پاش‌های موتور اگر تنظیم نباشند و بیش از حد بنزین را به موتور وارد کنند، مصرف آن افزایش پیدا کرده و بدون آنکه تاثیری در عملکرد خودرو داشته باشد( به دلیل نامنظم بودن عملکرد انژکتورها) صرفا هزینه سوخت خودرو را افزایش می‌دهد.

شما می توانید در صورت تمایل سایر مقالات ما را در باتری کار دنبال کنید. در ضمن باتری کار آماده ارائه فروش اینترنتی باتری ماشین  و بهترین باتری ماشین ایرانی می باشد.