منو
چه اشتباهاتی به سلامت ماشین ضربه می زند؟

چه اشتباهاتی به سلامت ماشین ضربه می زند؟


در شرایط فعلی کشور ما بعد از خرید خانه، خرید ماشین یک سرمایه گذاری محسوب میشه پس بهتره در نگهداری اون کوشا باشیم. اما گاهی ناخواسته یک سری عادات بد در هنگام رانندگی باعث آسیب رساندن به خودرو و کاهش عمر آن می گردد.

 

 

پس تا پایان مقاله با من همراه باشید تا در خصوص این رفتارهای اشتباه صحبت کنم.

 1. زمانی که خودرو هنوز گرم نشده اقدام به رانندگی می کنید.
 2. عوض کردن دنده عقب به دنده یک به صورت درجا
 3. مرتب دستتان بر روی دنده است و تعویض میکنید
 4. روغن موتور مورد استفاده در خودرو ارزان و بی کیفیت است
 5. فشار دادن پدال گاز با شدت و تا انتها
 6. اهمیت ندادن به ترمز دستی
 7. خالی کردن باک بنزین تا انتها
 8. بار زدن بیش از توان خودرو
 9. بدون اینکه نیاز باشد کلاچ می گیرید
 10. در سراشیبی ها پدال ترمز را تا انتها فشار می دهید.
 11. رد شدن با سرعت بالا از روی ناهمواری ها و سرعتگیرها
 12. استفاده کردن آب خالی در رادیاتور (بدون استفاده از ضدیخ)
 13. استفاده از شیشه شورهای حاوی آمونیاک
 14. عدم انجام سرویس های دوره ای برای خودرو
 15. به هشدارها و صدای اتومبیل خود توجهی ندارید.

خب حال میخواهم به هرکدام از مواردی که ذکر کردم به صورت جداگانه بپردازم.

 

زمانی که خودرو هنوز گرم نشده اقدام به رانندگی می کنید.

فرقی نمیکنه تابستون باشه یا زمستون، خیلی از ما این عادت رو داریم به محض روشن شدن ماشین شروع به رانندگی میکنیم و گاز میدیم و میریم که این کار بسیار به موتور خودرو آسیب میزند بهترین کار این است بعد از روشن ردن خودرو، اجازه بدهید خودرو درجا چند دقه کار کند و از گاز دادن پرهیز کنید.

با انجام این کار روغن موتور بخوبی در موتور و اجزای داخلی آن حرکت میکند و دمای خودرو به تدریج بالا می رود. شما با گاز دادن باعث می شوید دمای خودرو به یکباره گرم شود و با این کار فشار زیادی را بر اجزای موتور وارد می نمایید.

 

این نکته را در نظر داشته باشید با گرم کردن حداقل چند دقیقه خودرو قبل از شروع حرکت حداقل چند سال عمر ماشین شما افزایش می یابد.

 

عوض کردن دنده عقب به دنده یک به صورت درجا

بسیاری از رانندگان دارای یک عادت بد هستند آن هم بعد از دنده عقب قبل از اینکه خودرو به طور کامل متوقف شود ناگهان دنده را به دنده یک تغییر داده و حرکت میکنند و یا در خودروهای دنده اتومات بالافاصله تغییر حالت از R به D داده و حرکت میکنند.

این کار به شدت به پیشرانه خودرو صدمه وارد می کند. شاید شما در لحظه متوجه این موضوع نشوید ولی با گذر زمان آسیب جدی به گیربکس، محورها و موتور ماشین وارد میشود.

 

خرید باتری ماشین

مرتب دستتان بر روی دنده است

خیلی از آدمها فکر میکنند اگر یک دست بر روی فرمان و یک دست بر روی دنده باشد راننده حرفه ای تری به نظر می رسند ولی باید بدونین این کار به شدت آسیب زننده است و باعث ساییدگی زودتر اجزای گیربکس و خرابی آن می شود.

 

روغن موتور مورد استفاده در خودرو ارزان و بی کیفیت است

اگر جز اون دسته از ادمایی هستین که برای صرفه جویی کردن تو هزینه ها از یک روغن موتور ارزان استفاده میکنید باید باید بگویم که سخت در اشتباهین چون با این کار هزینه های خودروی خود را چند برابر می کنید. استفاده از روغن موتور بی کیفیت با گذر زمان به موتور خودرو آسیب وارد میکنه و سبب ساییدگی قطعات موتور می گردد.

 

فشار دادن پدال گاز با شدت و تا انتها

اگر شما جز آن دسته از انسان هایی هستین که رانندگی هیجان انگیز را دوست دارید و گاهی دوست دارید با سرعت بالا رانندگی کنید و پدال گاز را تا انتها فشار بدهید باید بدونین این کار اتومبیل شمارو دچار مشکل میکنه و ترمز به یکباره بعد از فشار دادن پدال گاز سبب ساییدگی لنت ترمز می گردد.

 

اهمیت ندادن به ترمز دستی

این تصور درستی نیست که تعدادی از دارندگان خودرو فکر میکنن فقط زمانی باید از ترمز دستی استفاده کرد که سطح شیب دار باشه. شما حتی زمانی که در سطح صاف خودروی خود را پارک کرده اید موظف به استفاده از ترمز دستی می باشید.چون وقتی خودرو در حالت پارک است تمام وزن ماشین بر روی یک فلزی کوچک در سیستم گیربکس است که به راحتی ممکن است آسیب ببیند و بشکند. با رعایت این نکته کوچک قطعا عمر خودروی شما طولانی تر می شود.

 

خالی کردن باک بنزین تا انتها

خیلی از ما عادتمون اینطوری هستش که صبر میکنیم باک بنزین ماشین تا آخر خالی بشه بعد اقدام به زدن بنزین کنیم که این کار اشتباهه!با استمرار این کار به سیستم سوخت ماشین آسب می رسونین و مجبور میشوید پمپ سوخت را مرتب عوض کنید.

 

بار زدن بیش از توان خودرو

هر ماشین بسته به نوع و مدلی که دارد می تواند تا یک وزن مشخص به حمل بار بپردازد که اگر در این زمینه زیاده روی کنید هم مصرف سوخت ماشین بالاتر رفته و هم به سیستم تعلیق خودرو و ترمز ماشین صدمه وارد می شود.

 

کلاچ خودرو

دون اینکه نیاز باشد کلاچ می گیرید

بسیار از رانندگان تازه کار عادت اشتباهی که دارند در مواردی که نیاز به کلاچ نیست مثلا در حالت خلاصی ماشین کلاچ را ته انتها فشار میدهند و اینکار باعث ساییدگی سطوح و فرسودگی کلاچ ماشین و خرابی صفحه کلاچ میگردد.

 

در سراشیبی ها پدال ترمز را تا انتها فشار می دهید.

برخی رانندگان در سراشیبی ها برای اینکه سرعت ماشین رو کاهش بدهند به یکباره ترمز میکنند که اینکار باعث میشه لنت ترمزها ساییده شده و آسیب ببیند. برای انکار بهتر است از ترمزهای ضربه ای استفاده کنند.

 

رد شدن با سرعت بالا از روی ناهمواری ها و سرعتگیرها

این موضوع را در خاطر خود بسپارید در لحظه رسیدن به سرعت گیرها و موانع باید با کاستن سرعت و گرفتن ترمز رد شوند وگرنه عمر شاسی های ماشین کم شده و آسیب جدی میبینند.

 

استفاده کردن آب خالی در رادیاتور (بدون استفاده از ضدیخ)

در ترافیک وقتی در رادیاتور فقط آب ریخته شود ممکن است خودرو جوش بیاورد ولی اگر از ترکیب محلول 50 درصد آب و 50 درصد خنک کننده ماشین استفاده کنید از بروز این مشکل جلوگیری می نمایید.

 

استفاده از شیشه شورهای حاوی آمونیاک

این موضوع را در نظر داشته باشید که شیشه پاک کن های معمولی حاوی آمونیاک بوده و اگر با غشای خودرو برخورد کنند به مرورو زمان رنگ آن را از بین می برند برای جلوگیری از وقوع این مشکل بهتر است از شیشه شورهای مخصوص خودرو استفاده کنید.

 

عدم انجام سرویس های دوره ای برای خودرو

هر قطعه ای برای داشتن عملکرد بهتر نیاز به سرویس های دوره ای داره ولی همه ما عادت داریم تا زمانی که برای ماشین مشکلی پیش نیامده، به مکانیک مراجعه نمیکنیم که اینکار اشتباه است و بهتر است در فواصل زمانی مشخص برای چک کردن برق، روغن و ... به تعمیرکار مراجعه نمایید.

 

به هشدارها و صدای اتومبیل خود توجهی ندارید.

 پشت فرمان خودرو از چراغ هایی تشکیل شده است که روشن شدن هرکدام بیانگر وقوع مشکلی در خودرو می باشد. که شامل چراغ بنزین ، چراغ باطری ماشین، چراغ چک و ... که با روشن شدن آن سریع باید با مکانیک خودرو تماس گرفته و به رفع مشکل بپردازید.

 


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید