منو
فناوری بلاک چین و خودروهای برقی

فناوری بلاک چین و خودروهای برقی


در دنیای امروزه وقتی همه چی رو به دیجیتالی شدن است هر روز با یافته ها و کشفیات جدیدی روبه رو هستیم. از این رو در اخبار و فناوری های به روز با موارد شگفت انگیزی برخورد می کنیم.

یکی از این اخبار را در این مقاله با شما عزیزان مطرح می نمایم.

هر روزه با افزایش نیاز به کبالت برای ساخت باطری ماشین های برقی شرکت خودرو ایده جالبی در این زمینه ارائه داده است که آن استفاده از بلاک چین ها در شفافیت و کنترل روند تولید کبالت است.

شرکت ولوو در تولید خودروهای برقی از یک سری باتری های مخصوص استفاده می کند که به میزان معینی کبالت نیاز دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود 75 درصد از کبالت لازم در ساخت باتری ها در کشور کنگو تولید می شود که این محدودیت مشکلات شایانی در زمینه تولید باتری به وجود آورده است.

خودروهای الکتریکی ولوو به‌دلیل استفاده از باتری‌های مخصوص، به میزان مشخصی از کبالت نیاز دارند. بخش بزرگی، تقریبا حدود دوسوم، از کبالت لازم برای ساخت باتری‌ها را کشور کنگو تأمین می‌کند که این موضوع‌ مشکلات فراوانی درزمینه‌ی تولید باتری به‌وجود آورده است.

شنیده ها حاکی از آن است که معدن داران با توجه به افزایش نیاز به کبالت برای تولید باتری با کمبود کارگر مواجه بوده و از این رو به کودکان کار روی آورده اند. که این مسئله تولید باتری و خودروهای الکتریکی زندگی کودکان را در کشورهای آفریقایی تحت تاثیر قرار داده است که بعضی مراجع ذی ربط به این قضیه اعتراض کرده و خواهان بررسی این فشار بر روی کودکان هستند از این جهت شرکت های خودروسازی برای توقف خرید کبالت از کشورهای آفریقایی زیر فشار هستند.

حال که تولید کبالت در این معادن دچار مشکل شده است شرکت ولوو قصد دارد با به کارگیری از فناوری بلاک چین بر منابع کبالت خود نظارت کند.

گفتنی است که به جز معادن کنگو، یکی دیگر از منابعی که شرکت ولوو برای ساخت باطری ماشین ها استفاده می کند کبالت های بازیافتی است.

شرکت ولوو در واقع با استفاده از فناوری بلاک چین، منابع کبالت را اعتبارسنجی کرده و میزان آن ها را زیر نظر خواهد گرفت.

این شرکت سوئدی هدف خود را ایجاد شفافیت و قابلیت ردیابی عنوان کرده است. بلاک‌چین فناوری نوآورانه‌ای است که با ارائه‌ی مخزن‌ داده‌ی ایمن، شفافیت و ثبات را به‌ارمغان می‌آورد. شرکت Circulor که در لندن فعالیت می‌کند، فناوری بلاک‌چین را با استفاده از طرح‌های شرکت اوراکل (Oracle) برای ولوو توسعه داده است. اوراکل که یکی از غول‌های فناوری آمریکا محسوب می‌شود، تاکنون برنامه‌های مختلفی برای استفاده از فناوری بلاک‌چین در بخش‌هایی همچون پزشکی، مدیریت زنجیره‌ی تأمین، شناسایی مواد معدنی، حفظ جمعیت زنبورها و... ارائه داده است. والمارت و مرسک هم دو شرکت شناخته‌شده‌ی دیگر هستند که اخیرا از فناوری بلاک‌چین برای ردیابی و کنترل زنجیره‌ی تأمین خود استفاده کرده‌اند. با استفاده از فناوری بلاک‌چین، اطلاعات شفاف لحظه‌ای از تمامی اعضای درگیر در زنجیره‌ی تأمین (در برخی موارد حتی مشتری نهایی) به‌دست می‌آید.

شما می توانید مطالب ما را در باتری کار دنبال کنید.