منو
عوامل شتاب دهنده خودرو چیست؟

عوامل شتاب دهنده خودرو چیست؟


یک پارامتر اصلی در خرید یک خوردو داشتن شتاب لازم است که همه خریداران خودرو با مراجعه به کارشناسان فنی و متخصص شتاب اتومبیل خود را چک می کنند.

در این مطلب از باتری کار تصمیم گرفته شد درباره ساده ترین عوامل افزایش شتاب خودرو راهکارهای لازم را ارائه دهیم.

پس از مدتی که از خودروی خود استفاده می نمایید متوجه خواهید شد که از شدت توان و شتاب ماشین شما کاسته می شود دلیل عمده این قضیه فرسودگی قطعات می باشد که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

بهبود وضعیت آیرودینامیک

مهمترین عامل افزایش شتاب یک خودرو نحوه طراحی بدنه آن خودرو می باشد. از این رو اگر به خودروهای اسپرت یا سوپر اسپرت نگاه کنید متوجه طراحی عجیب و غریب آن ها خواهید شد. شاید با خودتان فکر کنید این طراحی های غیرمرسوم برای زیبایی خودرو است ولی باید بگویم خیر اینگونه نیست. برای یک خودروی اسپرت شتاب و سرعت مهمترین پارامتر موجود است بنابراین با طراحی بدنه های اینچنینی در پی افزایش سرعت و شتاب خودرو می باشند.

از این رو می دانیم که ما نمی توانیم طراحی و شکل ظاهری خودرو را تغییر دهیم اما با حذف کردن برخی موارد مانند باربندها می توان شتاب خودرو را افزایش داد. یکی دیگر از این عوامل هم کم کردن ارتفاع خودرو می باشد که در این صورت به دلیل عبور مقدار بسیار کمتری هوا از زیر خودرو، سرعت و شتاب خودرو افزایش می یابد. با تغییر در فنرهای خودرو می توانید ارتفاع خودروتان را کم کنید و شتاب خودرو را افزایش دهید.

تقویت ECU

در یک خودرو می توان ای سی یو را طوری تنظیم کرد که دارای بیشترین عملکرد باشد یعنی حداکثر بهره وری در میزان مصرف سوخت و کمترین تولید آلایندگی را ایجاد نماید. برای اینکار تراشه ای سی یو خود را باید آپدیت کنید برای انجام اینکار شما می توانید از دیاگ یا یک ماژول تعویضی استفاده نمایید.

افزایش شتاب خودرو با تعویض چرخ دنده ها

در موتور خودرو چرخ دنده ها به دو شکل کوتاه و بلند طراحی شده اند. متخصصین خودرو معتقدند خودروهایی با چرخ دنده بزرگ دارای سرعت بیشتر و شتاب کمتری می باشند و در پی آن مصرف سوخت آن ها پایین تر است. اگر شما می خواهید که خودروی شما از شتاب بیشتری برخوردار باشد لازم است با مراجعه به یک مکانیک ماهر چرخ دنده های خود را تعویض نمایید.

کنترل کننده درچه گاز

با کنترل دریچه گاز خود می توانید شتاب و راندمان خودروی خود را افزایش دهید. کامپیوترهای خودروهای مدرن دریچه های گاز یک خودرو را کنترل می کنند و این در حالی است که در قدیم این کار به شکل سنتی و مکانیکی انجام می شد. در خودروهای جدید و مدرن با فشردن پدال گاز، موقعیت پدال گاز به کامپیوتر خودرو فرستاده می شود. به همین دلیل زمان ارسال این دستور به موتور خودرو کاهش یافته و شتاب خودروها بیشتر شده است.

تغییر آج و اصطکاک لاستیک ها

برخی از کارشناسان و متخصصین خودرو قادرند با تغییر ( افزایش ) آج و اصطکاک لاستیک خودرو، شتاب خودرو را افزایش دهند. زیرا شتاب خودرو همواره با میزان اصطکاک و چسبندگی تایرها رابطه مستقیم دارد. پس زمانی که تایر خودرو فرسوده می شود، قطعا شتاب خودرو هم کاهش می یابد.

خوب مشخص است که اجسام سبک سریعتر از اجسام سنگین به حرکت در می آیند به مانند آدم ها که چاق ها کند تر از لاغرها می باشند. پس یکی از عوامل افزایش شتاب خودرو کاهش وزن خودرو می باشد. مثلا برخی از افراد برای این منظور، ترمز های فابریک خودرو را با ترمزهای روتور دوتایی تعویض می نمایند که جدا از وزن کمتر، عملکرد خودرو را بهبود می بخشد. البته برای کاهش وزن خودرو باید از یک متخصص کمک گرفت که متناسب با مدل و توان خودرو، وزن را کاهش دهید.

شما می توانید در صورت تمایل سایر مقالات ما را در باتری کار دنبال کنید. در ضمن باتری کار آماده ارائه فروش اینترنتی باتری ماشین  و بهترین باتری ماشین ایرانی می باشد.