منو
عمر مفید باتری خودرو چه قدر است؟

عمر مفید باتری خودرو چه قدر است؟


یکی از قطعات اصلی خودرو باتری ماشین است که کار نکردن آن باعث از کار افتادن بخش های دیگه خودرو می شود. 

 

و مطمئنا این سوال هم برای شما پیش آمده که عمر مفید باطری خودرو چه قدر است، تا بتوانید سریع تر دست به تعویض آن بزنید و از خراب شدن ناگهانی و یا تمام شدن ناگهانی شارژ آن جلوگیری کنید.

با ما همراه باشید تا در ادامه به سوالات شما پاسخ دهیم .

دو نوع باتری خودرو داریم که بسته به نوع آن ها طول عمرشان نیز با هم دیگر فرق می کند.

·  باتری اسیدی

·  باتری اتمی یا خشک

باتری های اتمی :

این باتری ها نیاز به مراقبت ندارند و دارای طول عمر بالا تر. سه نشانه گر به رنگ های سفید، سبز و قهوه ای را می توان بر روی انواع باتری اتمی دید.وقتی شارژ باتری کامل است به رنگ سبز در می آید ولی  نشانه گر قهوه ای نشان دهند دشارژ باتری سالم است، اگر نشانه گر سبز دیده شود دیگر باتری کارایی قبل را ندارد و زمان تعویض آن رسیده است.

برخی تصورشان بر این است که در ساختار این نوع باتری اسیدی وجود ندارد اما اینگونه نیست، این نوع با توجه به جنس و نوع صفحات داخل ساختار باتری اتمی خودرو،الکترولین آن کاهش نمی یابد و نیازی به چک کردن و اضافه کردن آب مقطر به آن نیست.

باتری های اسیدی :

باتری که نیاز به مراقبت دارند و دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم هستند. این باتری قیمت پایین تری دارد. و همچنین خبری از خراب شدن ناگهانی نیست چون قبل از خراب شدن از خودشان علائمی نشان می دهند.

از نشانه های این باتری وجود 6 درب روی باتری است که سطح الکترولیت آن را با باز کردن می توان بررسی کرد و در صورت نیاز به آن آب مقطر اضافه کنید.

 

دلایلی که باعث کم شدن عمر باتری می شود؟

·        مصرف زیاد کولر در ترافیک مخصوصا در گرما باعث بالا رفتن اسهلاک باتری می شود.

·        روشن نکردن خودرو برای مدت طولانی تاثیر بدی روی عمر باتری دارد و اگر با این کار متوجه خوابیدن باتری شدید تعجب نکنید.

·        خوردگی و پوسیدگی باتری است. اسید باتری در کانکتور ها نشت می کند، سپس سبب سفت شدن آن می شود و اجازه نمی دهد پایانه ها و نقاط اتصال تماس موثری برقرار شود.

·        عملکرد نادرست سیستم برقی مانند خرابی دینام که باعث کمبود شارژ می شود. خرابی استارت ماشین که باعث افزایش تعداد استارت خودرو می شود.

·        گرمای زیاد باعث آسیب رسیاندن به شبکه ها و صفحات داخلی باتری میشود و سرما نیز فشار وارد شده بر روی باتری هنگام استارت خوردن زیاد می شود.

·        خرابی دینام نیز باعث کاهش عمر می شود زیرا دینام باتری را شارژ می کند و اگر معیوب باشد باتری را ضعیف می کند.

 

 

فاکتور های محاسبه عمر مفید باتری

1.     همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم نوع باتری اتمی یا اسیدی بودن یکی از فاکتور های مهم است. می توان گفت طول عمر باتری اسیدی بیشتر از باتری اتمی است اما باید در نظر بگیرید که نباید به صورت کامل شارژ خالی کنند زیرا در صورت دشارژ شدن متریال آن معیوب شده.

2.     باتری های ماشین برند های مختلفی دارند و تاثیر بسزایی روی طول عمر باتری دارد. به جرات می توان گفت باتری های ساخت ایرانی اگر کیفیتشان بیشتر از باتری های خارجی نباشید قطعا کمتر هم نیست. پس هنگام خرید باتری به طول عمر آن توجه داشته باشید.

3.     شرایط رانندگی یکی از مهم ترین فاکتور ها به حساب می آید که اهمیت دادن به این موضوع وظیفه هر راننده می باشد. وضعیت جاده اعم از پستی بلندی ها، رانندگی در داخل شهر و یا خارج  از شهر، تعداد استارت زدن روزانه

4.     چنانچه مشکلات برقی و فنی خودرو در یکی از لوازم بروز دهد و باعث شود که وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، بدون شک در برق رسانی کلی ماشین اختلال به وجود می آید.

 

تشخیص اتمامم عمر خودرو

·        باتری ها معمولا 2 تا 5 سال دوام می آورند.

·        چراغ چک موتور روشن می شود.

·        روشن نشدن موتور

·        کم نور شدن چراغ های جلو

·        بوی بد

 

سوالات شما

باتری مستهلک چه باتری است؟

اگر بعد چند مدت که ماشین خاموش شده و شما می خواهید استارت بزنید و احساس می کنید که توان لازم برای استارت وجود ندارد یا در دور پایین موتور برخی عملکرد های برقی خودرو به درستی کار نمی کنند، می توان نشانه های پایان عمر باتری باشد  

استفاده از این نوع با خودش مشکلاتی را به همراه دارد که در ادامه به آن میپردازیم

1.     وقتی در کنار جاده یا خیابان ماشین خاموش شود دیگر روشن نشود.

2.     نشت باتری باعث اسیب رساندن به بقیه قطعات می شود

3.     اتصال کوتاه داخلی در پایانه های باتری ایجاد شود که خطرناک می باشد.

 

چگونه خرابی باتری اتمی را تشخیص دهیم؟

تشخیص آن کار آسانی نیست، خودرو سازان برای سهولت در انجام این کار یک چراغ هشدار در پشت فرمان تعبیه کرده اند که روشن شدن این چراغ به معنای اتمام عمر مفید آن است

 

چگونه خرابی باتری اسیدی را تشخیص دهیم ؟

میزان آب باتری آن معمولا بین 10 تا 15 میلی متر بالاتر از صفحات سرب نصب شده در داخل آن می باشد. باید به قطراتی که از زیر ماشین هم می چکد توجه داشت چون ممکن است از باتری باشد .

 

چگونه شوره اتصالات باتری را از بین ببریم ؟

با گذشت زمان اسید سولفریک درون باتری ماشین به بیرون نشت می کند و تبیخر می شود. به همین علت روی اتصالات شوره به جا می ماند. این شوره مانع می‌شود بین باتری و موتور ارتباط الکتریکی برقرار بشود و به همین خاطر است که هنگام استارت زدن مشکل پیش می‌آید.

اگر به تازگی باتری خودروتان را عوض کرده‌اید ولی باز هم هنگام استارت زدن با مشکل مواجه می‌شوید، احتمالا زنگ زدگی یا رسوبات جداره های باتری خودروی شما باعث این مشکل شده است.

خوشبختانه بر طرف کردن این مشکل کار بسیار ساده‌ای است.

برای این کار از یک بطری نیم لیتری نوشابه گاز دار و یک بطری آب معدنی استفاده می کنیم. اگر شوره زیادی اطراف اتصالات وجود دارند، مجبور خواهید بود از یک مسواک کهنه یا برس مخصوص سیم برق استفاده کنید تا آن‌ها را پاک کنید.

مقداری نوشابه گازدار روی اتصالات باتری بریزید و صبر کنید تا کارش را انجام بدهد. مراقب باشید نوشابه وارد محفظه‌های باطری نشود. با مقدار مناسبی از آب معدنی، نوشابه گاز دار را بشویید.

باز هم باید مراقب باشید که آب یا نوشابه وارد محفظه باطری نشود. این مراحل را تکرار کنید تا زمانی که هیچ‌گونه شوره‌ای روی اتصالات باقی نماند. آن زمان است که اتصالات باطری درست کار می‌کنند و هنگام استارت زدن هیچ مشکلی نخواهید داشت.

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری شبانه روزی در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو پورشه کاین کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید