منو
علت وجود نقطه های سیاه روی شیشه ی خودرو

علت وجود نقطه های سیاه روی شیشه ی خودرو


اگر می خواهید بدانید چرا روی شیشه ی جلو اکثر خودروها نقطه های سیاهی وجود دارد و کاربرد این نقطه ها چیست با بزرگترین سایت فروشگاه آنلاین فروش باطری ماشین همراه باشید.

شاید از خودتان پرسیده باشید وجود این نقطه های سیاه روی شیشه که عمدتاً در شیشه ی جلو خودرو دیده می شوند ولی در شیشه  های عقب و جانبی هم رایج است،چه می تواند باشد؟اینکه وجود این نقاط دلیل منطقی دارد یا فقط نتیجه طراحی معمول و عجیب و غریب طراحان اتومبیل است؟!
حقیقت این است که این نقطه‌های کوچک سیاه سرامیکی نقشی بسیار مهم برعهده دارند. نام این نقطه‌ها فریت (Frit) است و وظیفه‌ی ایجاد سطحی با اصطکاک زیاد میان شیشه و چسب دور قاب را برعهده دارند. استفاده از فریت استحکام چسبندگی شیشه به خودرو را در هر شرایطی تضمین می‌کند. همچنین، استفاده از آن باعث می‌شود چسب دور قاب شیشه پنهان شود و ظاهر خودرو تحت‌تأثیر قرار نگیرد. به علاوه، الگوی نقطه‌ای فریت می‌تواند باعث کاهش سطح تابش اشعه‌ی فرابنفش خورشید شود که از دلایل اصلی‌ تخریب چسب و کاهش استحکام آن است.
دلیل طرح نقطه‌ای چیست؟
شیشه‌های خودرو برای تقویت استحکام درون کوره قرار می‌گیرند و به‌دلیل افزایش دمای سریع‌تر فریت درمقایسه ‌با شیشه، استفاده از نوارهای فریت می‌تواند باعث ایجاد کجی یا خمیدگی در شیشه‌ها شود. به‌همین‌سبب، مهندسان با استفاده از الگوی نقطه‌ای، توزیع دما روی شیشه را همگن‌تر می‌کنند تا احتمال کجی در شیشه به حداقل برسد. به علاوه، استفاده از طرح نقطه‌ای در شیشه‌ی عقب علاوه‌بر مزایای ذکر شده  سبب کاهش تابش آفتاب به سرنشینان عقب می شود.

شما می توانید سایر مطالب ما و کلیه قیمت باطری ماشین را در بزرگترین سایت فروش اینترنتی باتری ماشین دنبال کنید.