منو
علائم خرابی کاتالیزور در خودرو

علائم خرابی کاتالیزور در خودرو


سالم بودن کاتالیزور درشهرهای شلوغ یکی از مهم ترین مسئله ای است که باید مورد توجه هرراننده ای قرار بگیرد، با سایت باتری کار همراه باشید تا با عواقب خرابی کاتالیزور آشنا شوید.

خودروسازان برای جلوگیری از ورود گازهای آلاینده  به جو مثل کربن مونوکسید، هیدروکربن و اکسیدهای نیتروژن، از وسیله ای به نام مبدل کاتالیست یا کاتالیزور استفاده می کنند. این وسیله در واقع محفظه ای از جنس فولاد ضد زنگ است که عایق حرارتی نیز دارد. داخل این محفظه اجزایی از جنس پالادیوم، ردیوم و پلاتین نصب شده است و در حقیقت شبکه ایجاد شده از این اجزا از ورود گازهای خطرناک به جو پیشگیری می کند. در کشور ما نصب کاتالیزور از سال 1381 برای تمامی خودروها الزامی شده است.

وظیفه کاتالیزور این است که با واکنش های شیمیایی و تجزیه، گازهای خطرناک را به CO2 و H2O تبدیل کند. این قطعه معمولا عمر بالایی دارد ولی در این بین عواملی وجود دارند که اثراتی منفی روی کاتالیزور دارند و ممکن است در نهایت باعث خرابی آن شوند.

عوامل خرابی کاتالیزور

استفاده از انژکتور شورها و مکمل های تقلبی

معیوب بودن سیستم جرقه زنی و سوختن ناقص مخلوط سوخت و هوا

خرابی واشر سر سیلندر و تاثیر پذیرفتن گازهای خروجی از روغن و آب وارد شده به محفظه احتراق

وارد شدن ضربه فیزیکی به کاتالیزور

بالا رفتن بیش از حد دمای موتور

نشانه ها و علائم خرابی کاتالیزور

افت محسوس در شتابگیری خودرو

بد روشن شدن یا اصلا روشن نشدن خودرو  

خارج شدن دود سیاه و غلیظ از دهانه اگزوز

شنیده شدن صدایی شبیه به تکان خوردن سنگریزه از کاتالیزور

لرزش و بد کار کردن خودرو در حالت ثابت

هر گونه تغییر قابل توجه و افزایش در مصرف سوخت خودرو

متصاعد شدن بوی بد از خودرو

روشن شدن چراغ چک در نمایشگر پشت فرمان

 به غیر از موارد ذکر شده می توان با استفاده از دستگاه دیاگ نیز نسبت به کارایی یا عدم کارایی کاتالیست خودرو خود اطمینان حاصل کنید. لازم به ذکراست هر گونه اختلال در عملکرد کاتالیزور می تواند منجر به مردودی در معاینه فنی خودرو شود؛ به علاوه پیشنهاد می شود در صورت تردید داشتن نسبت به عملکرد صحیح کاتالیزور در اولین فرصت نسبت به کنترل و در صورت نیاز تعویض آن اقدام نمایید.همچنین معیوب بودن این قطعه آلودگی هوا را به ویژه در شهرهای بزرگ تشدید می کند به همین دلیل باید از سالم بودن کاتالیزور خودرو اطمینان حاصل کرد.

شما می توانید سایر مقالات ما و قیمت باطری ماشین را بزرگترین فروشگاه آنلاین فروش باطری ماشین مشاهده نمایید.