منو
شیفتر خودرو یا دنده پشت فرمان چیست؟

شیفتر خودرو یا دنده پشت فرمان چیست؟


امروزه یکی از فن آوری هایی که با پیشرت تکونولوژی رانندگی را نیز برای ما راحت کرده است همین دنده پشت فرمان می باشد.

 

 یکی از دغدغه های رانندگان تعویض دنده می باشد که آیا در این زمان باید دنده را تعویض کرد و یا آیا دنده درست جا رفته همین باعث می شود که لذت رانندگی را از دست بدهند

 

شیفتر دنده چیست

تاریخچه دنده پشت فرمان :

در گذشته و یا حتی امروز خودرو هایی هستند که از کلاچ و اهرم کنسول میانی که در کنار فرمان قرار دارد، استفاده می کردند. اما در حال حاضر خودرو هایی نیز وجود دارند که با گیربکس خودرو کار و یا نیمه خودرکار به راحتی دنده را تعویض می کنند آن هم در کم ترین زمان با استفاده از دکمه پشت فرمان

 

شیفتر دنده چیست؟

دنده پشت فرمان در اتومبیل های دارای گیربکس اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله امکان تعویض دنده به صورت اتوماتیک را به راحتی در اختیار رانندگان قرار می دهد. پدال شیفتر بر روی دو طرف فرمان قرار گرفته که یکی برای کم کردن دنده و دیگری برای زیاد کردن آن می باشد. به کار گیری این دنده ابتدا برای خودروهای لوکس و سریع بوده است اما امروزه شاهد رواج آن در خودرو های معمولی نیز هستیم.

باید گفت که اختراع  شیفتر تنها برای راحتی رانندگان نبود بلکه هدف اصلی آن جلوگیری از افت دور موتور هنگام تعویض دنده می باشد. پس شیفتر ها با سرعت زیادی که در تویض دنده دارند از افت دور موتور جلوگیری می کنند و با این کار نیروی موتور کم تر هدر می رود.

 

چگونگی کار شیفتر دنده

در کارخانه روی اتومبیل گیربکس های اتوماتیک نصب می شوند. که می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد :

·        گیربکس های با کلاچ دوگانه یا همان DCT

·        گیربکس های متغیر پیوسته CVT

 

گیربکس های CVT ساده ولی بسیار کار آمد هستند. این گیربکس ها به نحوی طراحی شده اند که در یک دور موتور خاص، دنده را تعویض می کنند. و همین امر باعث شده رانندگی با این گیربکس ها برای رانندگان خسته کننده باشند. به همین علت کمپانی ها برای جبران این عیب قابلیت تعویض دنده را به صورت دستی فراهم ساختن تا راننده بتواند روی هر دور موتوری که می خواهد دنده را تعویض کرده.

اهرمی که پشت فرمان نصب شده است یا همان شیفتر رانندگی را برای رانندگان هیجان انگیز و خوشایند کرده است .

این دنده به شکل یک پدال می باشد که همان طور که به آن اشاره شد یک طرف برای کم کردن دنده و دیگری برای افزایش دنده می باشد. و همچنین موادی که برای ساخت این پدال استفاده شده در برابر ضربه و فشار نیز بسیار مقاوم است.

ساختار شیفتر دنده  

 

فواید استفاده از این نوع پدال

·        افزایش دقت و سرعت در تعویض دنده

·        تمرکز بیشتر راننده در جاده ها هنگام رانندگی

·        ارتقای ارگونومی رانندگی

 

مزایای استفاده از دنده پشت فرمان چیست ؟

کنترل بهتر راننده روی خودرو اولین و همچنین مهم ترین مزیت شیفتر های پشت فرمان می باشد. زیرا راننده دیگر نیازی به ول کردن خودرو و تعویض دنده ندارد .

از دیگر مزای شیفتر ها معکوس کشیدن سریع و راحت در پیچ ها می باشد. در پیچ ها به راحتی می توانید با فشردن شیفتر منفی معکوس بکشید. و در سر پایینی ها نیز به خوبی با استفاده از شیفتر ها، کنترل گیربکس را در دست داشته باشید.

یک نگاه کوتاه به مزایای آن

·        بالا رفتن دقت هنگام تعویض دنده

·        بدون برداشتن دست از روی فرمان دنده را تعویض کنید

·        خلوت بودن کنسول میانی و زیبایی بیشتر به ماشن

·        کاهش مصرف سوخت

·        افزایش طول عمر قطعات ماشین مانند گیربکس و دستی دنده

·        توانایی تغییر در هر دور موتور

 

معایب دنده پشت فرمان چیست؟

افزایش استهلاک : این فناوری هم در مدل های ترونیک و هم اتوماتیک استفاده می شود، ولی اگر در خودرو های اتوماتیک استفاده شود باعث به وجود آمدن اختلال در عمکلرد ماشین می شود و استهلاک خودرو می شود

افزایش دمای گیربکس و حساسیت روی دنده : زمانی که شما از دنده های پشت فرمان در زمان اتوماتیک یا درایو استفاده می کنید، با هر بار استفاده از این دنده دمای گیربکس افزایش پیدا می کند.

برای جلوگیری از این اتفاق باید روغن گیربکس را به صورت منظم تعویض نمایید.

 شیفتر دنده از نگاهی دیگر

 

قیمت باطری ماشین به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

 

مزایای نصب باتری توسط باتری کار :

گارانتی تعویض باتری نصب شده:

 باطری های نصب شده دارای گارانتی تعویض هستند. باطری نصب شده در صورتی که مشکل داشته باشد، تعویض خواهد شد.

نصب باطری با تاریخ تولید :

کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کم تر از یک باطری با تولید جدید است. حتی زمان انباشته کردن باتری نیز ، ممکن است باتری قدرت خود را از دست بدهد. پس پیشنهاد می شود باتری هایی که در شش ماه اخیر تولید شده اند را خریداری کنید.

 

 
 
 

باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود. 


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید