منو
شارژر خورشیدی

شارژر خورشیدی


در مقاله ای از باتری کار درباره باتری های خورشیدی صحبت کردیم حال در این مقاله میخواهیم به یافته هایی بپردازیم که با وسیله پنل های خورشیدی به شارژ باتری می پردازد.

پیشنهاد می کنم این مقاله از باتری کار را قدم به قدم دنبال کنید تا در نهایت یک شارژ باتری نتیجه کار شما باشد.

خب دست به کار شوید و وسایل مورد نیاز را تهیه کنید و تا به شما مراحل ساخت یک شارژر باتری را آموزش بدهم تا بتوانید باتری های خود را بدون نیاز به استفاده از برق و با انرژی خورشیدی بسازید.

شاید جالب باشد بدانید که شما برای ساخت این شارژر نیاز به قطعات پیچیده و گران قیمت ندارید و پس از ساخت کافی است آن را کنار پنجره، تراس یا حیاط منزل خود قرار دهید.

وسایل مورد نیاز:

باتری های خالی که قابلیت شارژ دوباره دارند.

پنل خورشیدی

 هولدر باتری AA

هولدر باتری AAA

چسب برق

چسب حرارتی

دیود ۱N4148

جک 2.5 ماده

جک 2.5 نر

دستگاه هویه و لحیم

یک جعبه خالی

خب برای شروع کار باید دقت کنید که پنل خورشیدی مورد استفاده باید کمتر از 10 درصد ظرفیت باتری باشد چون با شارژ بیش از حدی باتری ایجاد خطر می کنید و این کار عواقب خوبی نخواهد داشت.

اگر شما از یک پنل خورشیدی 250 میلی آمپری استفاده می نمایید به راحتی می توانید یک باتری 800 میلی آمپری و یک باتری 1900 میلی آمپری را شارژ نمایید.

کافی است شما این دو باتری 800 و 1900 میلی آمپری را به صورت موازی ببندید. در روش های موازی به این شکل عمل کنید:

در روش موازی همه مثبت ها به یکدیگر و همه منفی ها هم بهم وصل می شوند. در نتیجه آمپرها باهم جمع می شوند، ولی در روش سریالی مثبت باتری اولی به منفی باتری بعدی و ... تا انتها وصل می شوند که در نتیجه ولتاژ باتری ها باهم جمع می شوند.

خب برگردیم به ادامه کار زمانی که شما این دوباتری را به صورت موازی ببندید ده درصد جمع دو باتری 800 و 1900 میلی آمپری عددی معادل 270 خواهد بود که از پنل خورشیدی 250 میلی آمپری که شما استفاده می کنید بیشتر است و در نتیجه مشکل خاصی پیش نمی آید.

در قدمی که شما نیاز به انجام دارید این است که جک ها را به پنل خورشیدی به این شکل که یک سیم مثبت به پایه بلندتر جک 2.5 نر و یک سیم منفی هم به پایه دیگر لحیم می کنیم و سیم ها را به پنل وصل نمایید.

حال در این مرحله سیم مثبت و منفی هولدرها را به هم وصل نمود و سیم های مثبت را بهم لحیم کنید و همین کار را برای سیم ها منفی هولدر تکرار کنید.

جک را طوری روی سطح کارتان بگذارید که قسمت توخالی آن رو به پایین باشد. در این حالت زبانه سمت چپ منفی و زبانه سمت راست مثبت است.

سیم‌های منفی را به زبانه سمت چپ لحیم کنید. یک دیود ۱N4148 هم به زبانه وسطی لحیم کنید. این نکته را بخاطر داشته باشید که طرف سیاه دیود باید از زبانه دور باشد.

حالا جک را به سیم‌های مثبت وصل کنید.

بهترین گزینه برای جعبه شارژر جعبه‌هایی با جنس قلع هستند. قوطی فلزی بیشتر خوراکی‌ها از این جنس است.

در انتهایی ترین قسمت جعبه ای که انتخاب کرده اید یک سوراخ دریل کنید. اندازه مته را با توجه به اندازه جک ۲٫۵ ماده انتخاب کنید.

حال برای عایق سازی جعبه می توانید کف جعبه و قسمت های لحیم شده سیم ها را با چسب برق بپوشانید و سپس هولدرهای باتری را با چسب حرارتی به جعبه عایق شده بچسبانید.

الان شما یک شارژ باتری خورشیدی دارید که می توانید برای شارژ از آن بدون نیاز به برق استفاده نمایید.

در صورت تمایل سایر مقالات ما را در بزرگتری فروشگاه آنلاین فروش باطری ماشین دنبال کنید.