منو
سیستم فرمان هیدولیک

سیستم فرمان هیدولیک


تجربه بهتر رانندگی همواره از اهداف اصلی تمام خودرو سازان بوده است. بر اساس همین هدف، سیستم های اولیه و ثابت خودرو ها روز به روز پیشرفت کرده و سیستم هایی کامل تر و بهتر جایگزین می شوند.

 

فرمان هیدرولیک از ارزشمندترین پیشرفت ها در صنعت خودرو سازی محسوب می شوند، که تا به امروز در خودرو های مختلفی و به شکل پیشرفته تر همانند فرمان هیدرولیک ظاهر شده اند. هر ساله با پیشرفت تکنولوژی در خودرو سازی رفاه و ایمنی در این صنعت وارد می شود که به راحتی بیشتری را برای رانندگان فراهم می کند.

 

فرمان هیدرولیک چیست ؟

به طور کلی صنعت هیدرولیک یعنی فرآیند های اصلی انتقال و تبدیل نیروی مایع تحت فشار به نیروز حرکتی می باشد.

فرمان های مکانیکی و قدیمی مشکلات بسیاری داشتند. از جمله حرکت سخت آن ها که منجر به خستگی راننده حین رانندگی می شد. همین امر باعث شد تا پس از ابداع مکانیزم هیدرولیک استفاده از آن ها در صنعت، فرمان های هیدرو لیک نیز به مزایای خودرو ها اضافه شوند. اما به راحتی و نرمی آن ها موجب رواج روزافزون شان در این صنعت شد.

 

سیستم فرمان هیدرولیک چگونه کار می کند؟

یک سیستم HPAS معمولاً از مکانیسم چرخ دنده های دندانه دار و چرخ دنده های جناحی با کمک یک پمپ کنترل جریان ثابت استفاده می کند. این روش با افزایش انرژی در حال اعمال حس سبک تر بودن خودرو را به وجود می آورد و کنترل خودرو را ساده تر می کند. یکی دیگر از مکانیسم های کنترل درایور که در حال حاضر در سیستم فرمان هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرد جعبه دنده فرمان است. این مکانیزم برای رانندگی های طولانی مدت و به خصوص برای کار با خودروهای سنگین همچون کامیون ها طراحی شده است.

 

پمپ هیدرولیک چیست؟

با ورود فرمان هیدرولیک رانندگی بسیار راحت‌تر و دل‌پذیرتر شد و امروزه دیگر تقریباً تمامی خودروها به این سیستم مجهز هستند. سیستم فرمان هیدرولیک شاید آن‌چنان به چشم نیاید ولی کافی است همین سیستم بسیار معمول و رایج از کار بیفتد تا به این نتیجه برسید که اهمیت آن در خودروی شما تا چه حد زیاد است.

پمپ هیدرولیک درواقع یکی از قطعات سیستم هیدرولیک خودرو است و بدون این پمپ، فرمان به‌راحتی نمی‌چرخد. با هربار چرخاندن فرمان، پمپ هیدرولیک روغن موجود را تحت فشار به قسمت هیدرولیک فرمان انتقال می‌دهد و از آن‌جایی که فرمان از طریق میله فرمان به چرخ‌دنده چرخ‌ها متصل است، به‌راحتی فرمان می‌چرخد و رانندگی آسان‌تری خواهید داشت. در ادامه به بررسی نکاتی در مورد سیستم هیدرولیک فرمان خودرو خواهیم پرداخت.

پمپ هیدرولیکی

 

فرمان هیدرولیک چه مزایایی دارد؟

:: احساس راحتی بیشتر و خستگی کمتر در مسافت های طولانی هنگام رانندگی با فرمان هیدرولیک

هنگام رانندگی در مسیر های پر پیچ و خم و مکان های باریک و کم عرض، اگر سیستم ما فرمان مکانیکی داشته باشد هنگام گردش، سفتی فرمان شدیدا احساس می شود و به سختی این کار صورت می گیرد. تا حدی که دست راننده حتما دچار خستگی شده و فشار زیادی بر او وارد می شود در نتیجه راننده برای ادامه مسیر خود خستگی بیشتری احساس می کند.

در حالی که اگر فرمان ما هیدرولیکی باشد، چرخش فرمان در همه جا حتی مکان های کم عرض، برای راننده آسان می شود و نیروی لازم برای چرخش فرمان بیشتر به غربیلک فرمان وارد می شود در نتیجه راننده احساس خستگی کمتری پیدا می کند. این حس راحتی و اطمینان خاطر از رانندگی و کاهش خستگی راننده از مزایای فرمان هیدرولیک می باشد که در سیستم های پیشرفته تر بسیار بهتر عمل می کنند.

  

:: کنترل همیشگی فرمان حتی در صورت اختلال در سیستم هیدرولیک

تصور کنید مخزن روغن هیدرولیک خودروی شما سوراخ شده است یا پمپ هیدرولیک و هر قطعه ای دیگر در خودرو دچار مشکل شده است و شما در حال رانندگی در مسافت طولانی هستید، در چنین شرایطی ممکن است سیستم هیدرولیک از کار بیفتد که این مساله زیان آور است اما مکانیزم فرمان هیدرولیک به گونه ای طراحی شده است که با قطع آن به صورت اتوماتیک سیستم مکانیکی خودرو فعال خواهد شد و کنترل خودرو با آن محقق می شود.

 

:: کنترل سیستم هیدرولیک و عدم انحراف آن در برخورد با موانع

فرض کنید شما خودرویی با فرمان مکانیکی دارید، در صورتی که در حین رانندگی به مانعی برخورد کردید و نتوانستید فرمان را محکم نگه دارید، خودرو به صورت ناگهانی در لحظه تغییر مسیر می دهد، دلیل این امر این است که فرمان مکانیکی مجهز به کمک فرمان یا جک هیدرولیکی نیست. در صورتی که فرمان شما از نوع هیدرولیکی باشد و به موانعی برخورد کنید، کمک فرمان نیروی مقاومی نسبت به آن مانع ایجاد می کند و از انحراف خودرو جلوگیری می کند.

 

:: استفاده از سنسور جهت حفظ ایمنی فرمان هیدرولیک با افزایش سرعت

فرمان های هیدرولیک به گونه ای طراحی شده اند که بر روی پمپ هیدرولیک آن ها سنسوری جهت تنظیم کردن حجم روغن خروجی نصب شده است. این سنسور در سرعت های بالا وارد عمل می شود و با افزایش سرعت، روغن بیشتری از پمپ خارج می کند تا در سرعت بالا فرمان سفت و محکم شود. بدین ترتیب با افزایش سرعت ایمنی خودرو حفظ می شود.

 

:: افزایش طول عمر قطعات هیدرولیک و کاهش هزینه های تعمیر

 هنگام رانندگی در جاده، ضربه های ناشی از آن که به دلیل آسفالت های نامناسب یا ناهمواری ها می باشند به چرخ ها و اتاق خودرو وارد می شود، این اتفاق به دلیل عملکرد کمک فرمان می باشد که ضربه ها را به سرنشینان وارد نمی کند و با انتقال آن ها به چرخ ها عمر سایر قطعات را بالا می برد و هزینه های تعمیر را کاهش می دهد.

 

:: ایجاد صدای کمتر در خودرو با فرمان هیدرولیک

هنگام رانندگی با خودروی مجهز به فرمان هیدرولیک، در سرعت های بالا و همچنین هنگام پارک کردن صدای کمتری داخل ماشین پیچیده می شود که این یک مزیت قابل توجهی برای سرنشینان خودرو به حساب می آید که در نهایت آرامش بیشتری را فراهم می کند. در صورتی که رانندگی با فرمان مکانیکی سرشار از آلودگی صوتی می باشد.

 


مطالبی که پیشنهاد می شود بخوانید: سیستم فرمان برقی خودرو


 

معایب فرمان هیدرولیک

فرمان های هیدرولیک که نسل جدیدی از فرمان های خودرو می باشند آنقدر جذاب اند و مزایای قابل توجهی دارند که معایب و کاستی های آن ها کمتر به چشم می آیند. البته معایب آن، قبل از تاثیر بر روی راننده، بیشتر محیط زیست را تحت شعاع قرار می دهند. در این بخش برخی از معایب سیستم هیدرولیک را به اختصار شرح می دهیم.

:: حساس بودن روغن هیدرولیک به گرد و غبار و کاهش عملکرد خودرو در صورت آلوده شدن روغن

:: تاثیر منفی دما بر روی کیفیت سیستم هیدرولیک؛ با زیاد شدن دما کیفیت پایین می آید.

:: آلودگی محیط زیست به واسطه ریختن و پخش شدن روغن هیدرولیک در محیط

:: نشتی روغن در خودرو و احتمال آتش سوزی با افزایش دمای خودرو

 

خرابی سیستم هیدرولیک فرمان، علائم و علت خرابی آنها

1- خراب شدن روغن هیدرولیک

در صورتیکه از روغن هیدرولیک مرغوب و مناسب استفاده نشود، و یا اینکه بیشتر از 40 هزار کیلومتر از آخرین تعویض آن گذشته باشد، احتمال خرابی پمپ هیدرولیک، کاسه نمدهای شیر هیدرولیک و جک دو طرفه هیدرولیک بیشتر خواهد شد.

روغن هیدرولیک VG46 برای محصولات ایران خودرو و سایپا مناسب است، برندها بهران، کاسپین و توتال نیز در نمایندگی های مجاز وجود دارد.

در صورت خرابی این قطعات، روغن از آنها نشت کرده و سطح روغن هیدرولیک در مخزن کاهش می یابد.

 

2- استفاده از قطعات نا مرغوب

همواره فشار بالایی از روغن در سیستم هیدرولیک در جریان است و لذا اهمیت استفاده از قطعات مرغوب در این سیستم بیشتر است. بطور مثال شیلنک فشار قوی هیدرولیک در پژو 206 از بالای مانیفولد اگزوز عبور کرده و در صورت نشت روغن از محل اتصال شیلنک و لوله، روغن هیدرولیک [که قابل اشتعال است]، روی مانیفولد اگزوز ریخته می شود و بدلیل حرارت بالای مانیفولد، احتمال آتشسوزی موتور وجود دارد. موارد قابل توجهی از آتشسوزی موتور 206 بعلت نشت روغن هیدرولیک گزارش شده است.

 

3- استفاده از رینگ و لاستیک غیر استاندارد - بر هم خوردن زوایای 5 گانه جلوبندی

بر هم خوردن زوایای 5 گانه جلوبندی و یا استفاده از رینگ یا لاستیک با سایزی غیر از آنچه که تولید کننده خودرو تعیین کرده، باعث می شود که فشار بیشتری به سیستم هیدرولیک برای چرخاندن فرمان وارد آید. در این حالت، در برخی مواقع نیز پمپ هیدرولیک برای انجام وظیفه خود صدای غیر عادی تولید می کند.

 

قطعات تشکیل‌دهنده فرمان هیدرولیک چیست؟

 1. قطعات تشکیل‌دهنده سیستم فرمان هیدرولیک در خودروها به‌طور معمول شامل موارد زیر هستند:
 2. شیر هیدرولیک
 3. تسمه هیدرولیک فرمان
 4. جک هیدرولیک دوطرفه در سیستم فرمان
 5. روغن هیدرولیک
 6. شیلنگ‌ها و لوله‌های رفت و برگشت روغن هیدرولیک در مدار سیستم
 7. پمپ هیدرولیک خودرو
 8. مخزن روغن هیدرولیک
 9. اجزای فرمان هیدرولیک

 

در مورد قطعات سیستم هیدرولیک باید بدانید که برخی از این قطعات در دسترس شما قرار دارند و بایستی به‌صورت دوره‌ای سرویس یا نگهداری‌های لازم از آن‌ها را انجام دهید و برخی از آن‌ها نیز حتما توسط متخصصین سرویس می‌شوند. برای مثال تسمه سیستم هیدرولیک یکی از قطعاتی است که می‌توانید آن را به صورت دوره‌ای بازدید کنید و در کیلومترهای مشخص شده آن را تعویض کرده تا احیاناً دچار پارگی و خرابی نشود.

 همچنین یکی دیگر از قسمت‌هایی که در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو باید آن را چک کنید قسمت مخزن روغن هیدرولیک است که بایستی سطح روغن آن را به طور مداوم چک شود. همچنین در دوره‌های مشخص روغن هیدرولیک خودرو نیز نیاز به تعویض دارد.

درصورتی‌که این روغن در دوره‌های مشخص شده توسط شرکت سازنده تعویض نشود، احتمال آسیب‌دیدگی مدار سیستم هیدرولیک بسیار بالا خواهد رفت؛ چرا که روغن‌ها پس از دوره‌ای استفاده خصوصیات فنی خود را از دست خواهند داد و همچنین آلودگی‌ها و مشکلات فنی ایجاد شده در این روغن باعث آسیب زدن به قسمت‌های داخلی سیستم هیدرولیک فرمان خواهد شد که می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد. لوله‌ها و شیلنگ‌های هیدرولیکی نیز در قسمت‌هایی از خودرو قابل مشاهده هستند و می‌توانید به صورت دوره‌ای آن‌ها را برای عدم نشتی کنترل کنید.

 

آیا سیستم هیدرولیک خودرو نیاز به تعمیرات دوره ای دارد؟

اگر صدایی مانند ناله کردن هنگام تابیدن فرمان به گوشتان خورد باید سیستم هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنید. ممکن است پمپ هیدرولیک خودروی شما در حال خراب شدن باشد.

یا اگر هر نوع نشتی از این سیستم مشاهده کردید باید قبل از هر چیز سطح روغن هیدرولیک را چک کنید و در صورت لزوم به اندازه کافی روی آن روغن سرریز نمایید و چون ممکن است هنگام رانندگی نشتی بیشتر شود باید مرتباً مراقب سطح روغن هیدرولیک باشید و در اولین فرصت با مراجعه به تعمیرگاه نسبت به رفع نشتی اقدام نمایید. این کار بسیار مهم است چون اگر پمپ هیدرولیک بدون روغن کار کند به شدت گرم می شود صدمه خواهد دید و باید پمپ هیدرولیک را تعویض نمایید.

 

 • چرخاندن فرمان در خودروهایی که در جا ایستاده اند و یا خودروهای سنگین نیاز به صرف انرژی عضلانی زیادی دارد و برای راننده مشکل ساز بوده از تسلط راننده برکنترل و هدایت فرمان میکاهد. به همین منظور سیستمهایی طراحی شده اند تا در چنین مواردی به کمک راننده آمده و مانند بوستری در زمان نیاز راننده ( اعمال نیروی بیش از ۱۵تا ۲۰ نیوتن) عمل کرده و انرژی وارده به سیستم فرمان را افزایش دهد.

 

 •  سالهاست که فرمانهای پرقدرت در خودروهای سنگین کاربرد داشته و در سالهای اخیر نیز در خودروهای سواری مورد استفاده پیدا کرده اند. قدرت مورد نیاز فرمانهای پرقدرت را می توان از هوای فشرده، دستگاههای الکتریکی و فشار هیدرولیک تأمین نمود که نوع هیدرولیک آن بیشتر رواج یافته است.

 

 •  در فرمانهای پرقدرت هیدرولیک از یک پمپ روغن استفا ده شده است که بطور دائم کار می کند و در مواقع لزوم، از طریق مدارها و سوپاپهای موجود روغن پرفشار را به طرف پیستون قدرت فرستاده و باعث می شود ببیشتر نیروی مورد نیاز فرمان دادن را اعمال نماید.

 

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باطری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید