منو
سیستم تشخیص خواب آلودگی راننده حین رانندگی

سیستم تشخیص خواب آلودگی راننده حین رانندگی


امروزه داخل خودرو های مدرن سیستمی وجود دارد که می تواند میزان هوشیاری راننده را تشخیص دهد.

 

اصولا بیشتر تصادفات در شب اتفاق می افتد وقتی که رانندگان دچار خواب آلودگی می شوند و همین امر هم باعث از دست دادن کنترل خودرو می شود و همین امر موجب تصادفات می شود.

 

محققان با مطالعه روی الگو های رفتاری رانندگان برای تشخیص خواب آلودگی به این نتیجه رسیدند که در مواقع خستگی و خواب آلودگی چشمان راننده بسته خواهد شد و حرکتی ندارند و همچنین راننده کنترلی نیز روی فرمان خودرو ندارد.

سیستم تشخیص خواب آلودگی در واقع رفتار و واکنش های راننده را بررسی می کند و نحوه فرمان دادن آن را زیر نظر می گیرد.

همان طور که در بالا به آن اشاره شد بیشتر روی خودرو های مدرن وصل است و پشت آمپر خودرو یک دوربینی وجود دارد که چشم راننده را زیر نظر می گیرد.

 

روش تشخیص خواب آلودگی

خواب آلودگی را می توان به دو دسته تقسیم کرد

روش اول : استفاده از تغییرات فیزیولوژیکی بدن که شامل، طرز نشستن، زمان بین دو خمیازه، ضربا قلب و... و همین روش نیز به دو دسته تقسیم می شود :

1)     روش مبتنی بر علائم فیزیولوژی

2)     مبتنی بر ظاهر و حالت راننده

روش دوم : روش هایی مبتنی بر رفتار راننده مانند : موقعیت عرضی، سرعت طولی ، شتاب طولی و...

روش های تشخیص خواب آلودگی 

 

حال روش های بالا را به ترتیب توضیح بیشتری می دهیم

روش فیزیولوژیکی:

روش فیزیولوژیکی

 

این روش با بررسی اجزایی مثل مغز و قلب نشانه هایی را به دست می آورد که جز پر سابقه ترین روش تشخیص خواب می باشد.

شرکت تویوتا نیز این تحقیقات را بررسی می کند تا خودرو های تولیدی خود را با این سنسور ارائه دهد. و نتیجه بررسی تویوتا این بوده است که رانندگان باید دستنبد های مخصوصی را دست کنند تا بتوان با کمک آن دستبند ها ضربان قلب را بررسی کرد.

یکی دیگر از علائم کمک گرفتن از امواج مغزی می باشد زیرا با کمک گرفتن از امواج مغز به راحتی می توانند میزان خواب آلودگی راننده را تشخیص داد. این تکنیک یکی از پر سابقه ترین تکنیک ها به حساب می آید و نحوه عملکرد آن نیز به این صورت است که به کمک الکترود هایی که به مغز متصل هستند می شود سیگنال های مغز را بررسی کرد و فعالیت سیستم عصبی در زمان بیداری را به دست آورد.

اما نکته وجود دارد که رانندگان نیز زیاد از این روش خوششان نمی آید آن هم این است که این روش با وجود دقت بالای آن اما باید الکترود به بدن فرد راننده وصل باشد و همین هم باعث ناخوشایند بودن برای راننده هست.

 

 

روش عملکرد راننده :

این روش با بررسی خطوط جاده ، بررسی تغیرات بر روی حرکت فرمان، میزان عبور از خطوط جاده و مقدار فاصله بین خودرو تا ماشین جلویی خواب آلودگی راننده را تشخیص می دهد.

شرکت ولوو نیز از این تکنولوژی استفاده کرده و با استفاده از یک دوربین و چند حسگر خواب آلودگی راننده را تشخیص می دهد.

نحوه کار این روش هم به این صورت است که وقتی فرد خواب آلوده هست میزان فشاری که به فرمان وارد می کند تغییر می کند، به همین علت نیز سنسوری روی فرمان نصب کرده و میزان فشار را به دست آورده و متناسب با آن نتیجه به دست می آید.

این روش مانند سری قبلی مزاحمتی برای راننده ندارد

 

استفاده از روش های مبتنی بر ظاهر راننده :

خواب آلودگی از روی ظاهر

 

این روش خیلی کار آمد است زیرا وقتی راننده دچار خواب آلودگی باشد حالت صورت آن نیز تغییر می کند به طور مثال خمیازه کشیدن، خیرگی چشم

معروف ترین حالت نیز حالت چشم است که  با برسی آن می توان به میزان خواب راننده اطلاع پیدا کرد

با نصب دوربین های دقیقی مقابل راننده به طور کامل حالت راننده زیر نظر می باشد.

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری شبانه روزی در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو پورشه کاین کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید