منو
سرویس دوره ای خودرو چیست؟

سرویس دوره ای خودرو چیست؟


هر شخصی به عنوان دارنده یک خودرو موظف است با تعدادی از قطعات اتومبیل خود آشنا باشد تا بتواند در صورت نیاز از خرابی های احتمالی جلوگیری کند.

 بنابراین در این مقاله از باتری کار درباره نگهداری صحیح خودرو و انجام سرویس های دوره ای صحبت خواهم کرد امیدوارم مورد توجه شما عزیزان واقع گردد.

منظور از سرویس دوره ای یک خودرو چیست؟ چه کارهایی نیاز است برای سرویس دوره ای انجام داد؟ چه کارهایی نیاز است که از خرابی های احتمالی خودرو جلوگیری کرد؟ در ادامه به مهم ترین مواردی که نیاز به سرویس دارد صحبت خواهیم کرد.

روغن موتور خودرو

مهم ترین اولویت در نگهداری خودرو وجود دارد سرویس دوره ای از بابت تعویض روغن موتور خودرو می باشد. زمانی که سطح روغن موتور شما پایین تر از سطح مینیمم بوده باید مقداری روغن اضافه کنیم تا سطح روغن به مقدار مطلوب برسد. حتما به این نکته توجه نمایید که اگر برای یک مدت طولانی از خودرو خود استفاده نکرده اید امکان فاسد شدن روغن وجود خواهد داشت.

فیلتر روغن

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که بعد از دوبار تعویض روغن موتور خودرو حتما یک بار فیلتر روغن را هم تعویض نمایید. با انجام این کار شتاب خودرو شما زیادتر شده و در ضمن مصرف سوخت خودرو هم کاهش پیدا میکند.

فیلتر هوا

خوب است بدانید اگر عمل فیلتر کردن خودرو به خوبی انجام نگردد سیستم سوخت رسانی خودرو دچار نارسایی می شود و از شتاب خودرو کاسته و مصرف سوخت بالاتر می رود که بالطبع آلاینده های خروجی از اگزوز هم افزایش می یابد.

تسمه تایم خودرو

منظور از تایم، زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها می باشد و برای انتقال نیروی میل لنگ به میل سوپاپ از تسمه تایم خودرو استفاده می شود. برای جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم باید آن را در زمان های مشخصی که کارخانه تولید کننده خودرو مشخص کرده است، تعویض نمود. اصلی ترین عواملی که منجر به پارگی تسمه تایم می شود، دور موتور های بالا بخصوص بالای ۴۰۰۰ می باشد که استهلاک قطعات خودرو را بالا می برد.

شمع های خودرو

همانطور که در مقاله قبلی در باتری کار درباره شمع خودرو صحبت کردیم می دانید که وظیفه یک شمع مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا به موتور خودرو می باشد. که همواره سر شمع ها باید تمیز و فاقد دوده و چربی باشد. دقت کنید که وقتی شمع ها درست عمل نکنند جرقه های نامنظم، استارت نامناسب، شتاب کم و لرزش خودرو در دور پایین است.

ضد یخ

بسیاری از افراد تصور می کنند که ضدیخ فقط برای فصول سرد است که از یخ زدگی موتور جلوگیری می کند ولی خوبست بدانید که در فصول گرم وجود ضد یخ از جوش آوردن ماشین جلوگیری می نماید. برای چک کردن ضد یخ همواره باید مایع خنک کننده خودرو چک شود که حتما دقت کنید که در زمان داغ بودن موتور از بازکردن درب مخزن رادیاتور خودداری کنید چون آب داغ به سر و صورت شما پاشیده می شود و دچار سوختگی و آسیب جدی می شوید.

روغن ترمز

روغن ترمز هم از مهمترین قسمت های سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود. این مایع معمولا پس از ۲سال رطوبت را به خود جذب می کند و پس از این مدت، ۳درصد این مایع آب است. این آب موجود در ترمزهای شدید به بخار تبدیل می شود و از قدرت ترمزگیری می کاهد. به همین دلیل باید پس از طی کردن حداکثر ۶۰ هزار کیلومتر، روغن ترمز را تعویض نمود. همچنین لنت های خودرو هم در زمان های معینی که در کاتالوگ خودرو ( دفترچه راهنمای خودرو) نوشته شده است باید تعویض شود.

باطری ماشین

در موقعیتی که خودرو شما خاموش و در ضمن تجهیزات برقی اتومبیل روشن است(مثل زمانی که چراغ های ماشین روشن است) تخلیه سنگین باطری ماشین انجام می شود. که اگر مدت زمانی طولانی این اتفاق بیفتد منجر به فرسودگی و خالی شدن شارژ باطری ماشین می گردد. که شارژ کردن پایین تر یا بیش از حد مجاز به دینام باتری، آسیب می رساند.

یکی از موارد دیگری که به باطری ماشین شما آسیب جدی وارد می کند سرما و گرمای بیش از حد است.

چرخ ها و لاستیک های خودرو

یکی دیگر از سرویس های دوره ای مربوط به چرخ ها و لاستیک خودرو می باشد که در اثر استفاده بیش از حد تایرها دچار سایش می شود. مورد دیگری که سبب سایش لاستیک های می گردد فشار باد داخل لاستیک هاست که در زمانی که تایر کم باد است اصطکاک با سطح بیشتر شده و منجر به فرسودگی آن می گردد.

مورد آخری که در سرویس های دوره ای یک خودرو باید در نظر داشته باشید چک کردن چراغ های جلو و عقب خودرو می باشد که باید از کیفیت نور مناسبی برخوردار باشد و در صورت تنظیم نبودن باعث آزار سایر راننده و کور شدن دید آن ها و در پی آن تصادفات جدی را خواهید داشت.

شما می توانید در صورت تمایل سایر مقالات ما را در باتری کار دنبال کنید. در ضمن باتری کار آماده ارائه فروش اینترنتی باتری ماشین  و بهترین باتری ماشین ایرانی می باشد.