منو
دلکو خودرو

دلکو خودرو


در این مقاله از باتری کار به دلکو خودرو می پردازیم ولی قبل از هر چیز باید بگویم که این قطعه در اتومبیل های انژکتوری حذف شده است.

در خودروهای امروزی به دلیل اینکه وجود دلکو باعث افزایش مصرف سوخت، گاهی لرزش خودرو و حتی کاهش راندمان خودرو می گردید از سنسور میل لنگ و سنسور میل سوپاپ استفاده می شود.

وظیفه دلکو چیست؟

دلکو باطری ماشین را شارژ می کند و همچنین برق مورد نیاز را نیز تامین می کند در واقع دلکو جریان برق را با ولتاژ بسیار زیاد از کوئل می گیرد و به شمع ها می دهد تا جرقه ایجاد شود . یکی دیگر از وظایفی که دلکو دارد این است که همچنین به کوئل کمک می کند که جریان قوی برق را ایجاد کند.

در کوئل پلاتین وجود دارد که این پلاتین ها به دلکو کمک می کنند که جریان قوی برقی که از کوئل به دلکو می رسد را قطع و وصل کنند. اگر برای پلاتین های موجود در دلکو کوچکترین مشکلی پیش بیاید مثلا اگر این قطعه ذره ای دچار پوسیدگی را هرچیز سطحی شوند باعث می گردد نتوانند کار خودرا درست انجام دهند و در پلاتین ها جزئی به نام کنتاکتهای وجود دارد که باید این کنتاکتهای پلاتین بسیار کوچک و سبک باشند و درعین حال محکم نیز باشند و از بهترین مواد موجود ساخته بشوند و این کنتاکتهای پلاتین یکی از آنها به صورت ثابت است و دیگری به صورت محرک وجود دارد. آن مدل آن که به صورت ثابت است به وسیله پیچ تنظیم به دلکو بسته می شود و مدل محرک آن توسط یک عایق در جوار ثابت قرار می گیرد.

یکی از معایبی که دلکو دارد این که ولتاژی که از کوئل می گیرد را به صورت یکسان توزیع نمی کند و بین شمع ها یعنی برای ایجاد جرقه ممکن است میزان ولتاژ مورد نیاز برای شمع ها وجود نداشته باشد که این یک مشکل اساسی به شمار می رود . البته در خودرو های امروزی و جدیدتر مانند L90 و دیگر خودرو ها که دارای کوئل ها و دلکو های جدا جدا هستند برای هر شمع که اگر یکی از کوئل ها خراب شود مشکلی برای دیگر کوئل یا دلکو ها به وجود  نمی آید و خرابی به وجود نمی آورد. در حال حاضر بیشتر در خودرو هایی مانند پراید از کوئل و دلکو هایی که باهم هستند استفاده می شود که ممکن است اتومبیل هایی که در این دسته قرار دارند گرفتار عیبی که نام برده شد شوند.

و در آخر راجب درب دلکو می گوییم. درب دلکو از جنس عایق است این در بر روی دکو قرار می گیرد تا اجزای داخلی آن را بپوشاند در وسط درب دلکو یک ترمینال مرکزی وجود دارد که مانند یک فنر است و بر روی آن یک دکمه از جنس کربن وجود دارد  که این ترمینال به وایر خروجی کوئل مربوطه وصل می شود. در کنار این ترمینال مرکزی چندین ترمینال دیگر نیز وجود دارد که به وایر شمع ها وصل هستند. حال اگر درب دلکو دارای یکسری ترک باشد موتور اتومبیل به خوبی کار نمی کند و باعث می شود برق دزدی به وجود بیاید.

شما می توانید در صورت تمایل سایر مقالات ما را در باتری کار دنبال کنید. در ضمن باتری کار بزرگترین فروشگاه فروش آنلاین باتری ماشین عرضه کننده بهترین باطری ماشین ایرانی در خدمت شما عزیزان می باشد.