منو
دلایل نشتی بنزین ماشین

دلایل نشتی بنزین ماشین


باک یا همان مخزن بنزین خودرو که عمل سوخت رسانی را بر عهده دارد، منجر به احتراق موتعور شده و در نتیجه موجب حرکت خودرو می شود. هر چند که باک های بنزین به طور معمول از جنس فلز و پلاستیک تولید می شوند. 


 


حال نیز نشتی بنزین از باک خودرو اتفاقی است که برای هر خودرویی امکان رخ دادن آن وجود دارد و تنها می بایست به این موضوع هوشیار بوده و به موقع نسبت به رفع آن و جلوگیری از پیشروی اقدام کرد. جتما نشانه هایی برای این مشکل در باک بنزین خودرو وجود دارد و تنها اگر کمی دقیق باشید، به سرعت متوجه آن خواهید شد.

 

باک خودرو

مخزن ایمنی است که به نوعی بخشی از قوای محرکه محسوب شده و بسته به نوع وسیله نقلیه از شکل، جنس و محل قرار گیری متفاوتی برخوردار است.

کلمه باک از زبان روسی الهام گرفته شده و به‌طورکلی به مخزنی اطلاق می‌شود که سوخت در آن نگهداری می‌شود. در خودرو اما باک مخزنی است که سوخت خودرو اعم از بنزین، گازوئیل و گاز را در خود نگهداری کرده و در مواقع نیاز به موتور، پمپاژ می‌کند. میزان (سایز)، جنس و محل قرارگیری باک خودروها بسیار گسترده بوده و از نظر اندازه و پیچیدگی متفاوت است.

مهندسان خودرو باکی را به ‌عنوان یک مخزن ایمن تایید می‌کنند که بتواند مقدار معینی از سوخت را ذخیره و از تبخیر و نشت آن جلوگیری کند. این باک باید بتواند با روشی مطمئن و بدون ایجاد جرقه پر و یا حتی تخلیه شده و در طی فرآیندهای مذکور خطری را برای خودرو و سرنشینان آن ایجاد نکند. به‌علاوه سوخت درون باک نیز باید قابل اندازه‌گیری باشد و این مخزن باید به‌ نحوی طراحی شده باشد که مشکلی در خصوص ارزیابی و اندازه‌گیری محتوای درون آن وجود نداشته باشد. باک خودرو نیز احتیاج به سیستم ‌تهویه دارد چرا که اگر بخارهای حاصل از سوخت به باک فشار آورد این بخارها مدیریت شده و انفجار رخ ندهد و در نهایت یک باک باید بتواند به بهترین و مطمئن‌ترین روش ممکن قوای محرکه خودرو را از طریق پمپ تغذیه کرده و در این خصوص خساراتی به موتور وارد نکند. در واقع باک خوب تضمین کننده ایمنی و بقا موتور و صدالبته خودرو است.

در خودروهای اولیه باک سوخت بشکه‌ای بود که در ارتفاعی بالاتر از موتور خودرو قرار گرفته و به لطف شیب ایجاد شده سوخت را به سمت محفظه احتراق روان می‌کرد. در این خودروها احتیاجی به پمپ سوخت نبوده و همچنین مسئله ایمنی سرنشینان و پایین نگه داشتن وزن خودرو نیز چندان مطرح نبود. در مدل‌های فعلی باک خودرو در قسمت تحتانی شاسی و در زیر صندلی‌های عقب قرار دارد و در این حالت در هنگام تصادفاتی که از پشت رخ میده از باک نیز محافظی حداقلی صورت می‌پذیرد.

 

چرا نباید باک بنزین را کاملا پر کرد؟

این سوالی است که به طور کامل در مقاله با عنوان چرا نباید باک بنزین را کاملا پر کرد به صورت جامع صحبت کردیم ولی در این مقاله نیز اشاره به این موضوع می کنیم.

زمان زدن بنزین، نازل پمپ بنزین پس از پر شدن باک، موجب قطع جریان بنزین می شود. نازل، زمان کافی بودن مقدار بزنین را تشخصیص می دهد و سبب توقف جریان بنزین به دلایل ایمنی و فایده برای فیلتر جذب بخار سوخت می شود. بخار سوخت و یا کنیستر نقش بسار مهمی در سیستم سوخت خودرو دارد.

راه حل مشکل بخار بنزین در خودروهای امروزی ،فیلتر بخار بنزین (کنیستر) است . کنیستر به طور پیوسته بخار را بررسی می کند و با کربن پر می شود . اگر در بنزین بخار وجود داشت ، این بخار را مجددا به سامانه سوخت رسانی وارد می کند تا به داخل موتور رفته و بسوزد.

بنزین مایع سبب ایجاد آثار مخربی بر روی کنیستر می شود به طوری که بعد از گذشت مدتی کنیستر غیر قابل استفاده می شود وباید آن را تعمیر نمود در حالیکه هزینه تعمیر آن بالا است.برای جلوگیری از خراب شدن کنیستر هنگام قطع جریان بنزین توسط نازل پمپ بنزین، به پر کردن باک ادامه ندهید.

 


پیشنهاد میکنیم مطلب فرق بین بنزین سوپر و معمولی را مطالعه کنید.  


 

مهم ترین دلایل نشتی بنزین ماشین

1- آسیب دیدن باک

باک خودرو در دراز مدت و به وسیله عواملی از جمله فرسودگی، مشکلات و موانع جاده ای، شکستگی و… دچار آسیب خواهد شد. این آسیب موجب نشت بنزین شده و علاوه بر ضرر رساندن به محیط زیست،  مشکلات و هزینه های زیادی به همراه خواهد داشت.

 

2- محکم نبودن درپوش باک

درپوش باک بنزین بر‌خلاف آنچه تصور می شود وظیفه ساده ای ندارد؛ بلکه باید فشار مناسب را حفظ کرده و موجب نگه داشتن بخارات شود. در برخی موارد علت نشت بنزین از باک به آسیب دیدن درپوش باک و فرسودگی آن برمی گردد.

 

3- خرابی شلنگ دریچه باک

از دلایل نشت بنزین از باک می توان به خرابی شلنگ باک اشاره کرد. هنگامی که این شلنگ که وظیفه دارد بنزین را از باک به موتور منتقل کند، دچار آسیب شود یا قدرت نگهداری اولیه خود را از دست بدهد، منجر به نشت بنزین خواهد شد.

 

علائم نشتی بنزین ماشین

نشانه های زیادی برای اینکه متوجه نشت بنزین از باک شوید وجود دارد که آشکارترین نشانه ای که قطعا با آن مواجه شده اید، تجمع بنزین زیر خودرو است. غیر از این مورد، 3 نشانه دیگر را نیز می توان برای نشت بنزین از باک خودرو پیدا کرد که شامل موارد زیر هستند:

 

1- احساس بوی بنزین هنگام رانندگی

چنانچه هنگام رانندگی و حرکت خودرو متوجه بوی شدید و تند بنزین می شوید، چیزی که سریع به ذهن شما خطور می کند، این است که باک بنزین دچار نشتی شده و این مشکل را به وجود آورده است. هنگام حرکت خودرو انتقال بنزین از باک به موتور انجام می شود و قطعات خودرو برای این کار فشار زیادی را متحمل می شوند؛ بنابراین با وجود نشتی از باک، بوی بنزین خیلی سریع احساس می شود.

 

2- بنزین زدن مکرر یکی از نشانه های نشتی بنزین ماشین

اگر با شرایطی مواجه شدید که بعد از پر کردن باک بنزین به فاصله چند روز مجددا نیاز به بنزین زدن پیدا می کنید، باید نشت بنزین از باک را در نظر بگیرید. وجود نشتی در باک یا مشکلاتی از این قبیل موجب هدر رفتن بنزین شده و منجر به بنزین زدن مکرر در فاصله زمانی کوتاه می شود.

 

3- وجود بخار روی خطوط انتقال سوخت

خودروهایی که خطوط انتقال سوخت مستقیم دارند، بدین شکل عمل می کنند که از طریق این لوله ها و خطوط بنزین را به صورت ذرات بسیار ریزی مانند بخار به موتور منتقل می کنند. در صورت وجود نشتی در این سیستم، بر روی موتور یا لوله اگزوز ذرات بخار مشاهده خواهید کرد که برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

 

روش صحیح بنزین زدن

پس از وارد شدن به جایگاه و قرار گرفتن در کنار یکی از پمپ‌های سوخت، ماشین را خاموش کنید و پیاده شوید. کارت سوخت را در کارتخوان مربوطه قرار دهید و سرپوش باک را باز کنید. نازل را بردارید و به شکل ایمن درون باک خودرو قرار دهید. آن را کمی فشار دهید تا به خوبی در جای خود قرار بگیرد. سپس باید ماشه نازل را فشار دهید تا بنزین را به درون باک پمپاژ کنید. امروزه در تمام پمپ‌بنزین‌ها نازل‌ها دارای مکانیسم متوقف کردن خودکار جریان بنزین هستند. به این صورت که وقتی باک به اندازه مجاز پر شد، با یک صدای کلیک خودبه‌خود جریان سوخت قطع می‌شود. دیگر ماشه نازل را فشار ندهید (دلایلش را در بالا گفتیم).

نازل را از باک خارج کنید و اجازه بدهید آخرین قطره‌ها هم درون باک بریزند. وقتی دیگر چکه نکرد، نازل را سرجای خودش قرار دهید.

اگر احیانا چند قطره بنزین از نازل ریخت مراقب باشید روی لباس و کفشتان نریزد. شاید خطرناک نباشد اما می‌تواند بوی بدی داشته باشد.

درپوش باک را ببندید و کارت سوخت را بردارید. اگر مابه‌التفاوت دارد آن را پرداخت کنید. ماشین را روشن کرده و حرکت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم دقیقا به اندازه مناسب باک بنزین خودرویتان را پر کنید و وقتی نازل جریان بنزین را قطع کرد دیگر ادامه ندهید. با این کار نه تنها از آسیب به خودرویتان و از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنید، بلکه پولتان را هم هدر نخواهید داد.

 

چگونه نشتی باک بنزین را تعمیر کنیم؟

در صورتی که نشتی بنزین به علت سوراخ شدن باک باشد و سوراخ ایجاد شده سطحی و قابل تعمیر باشد، می توانید از سیلر مخصوص باک بنزین یا چسب درزگیر برای گرفتن سوراخ باک بنزین ماشین استفاده کنید. در صورتی که نشتی گسترده بوده و امکان گرفتن نشتی باک بنزین وجود نداشته باشد، باید کل باک را تعویض کنید.

1.     پس از بالا بردن ماشین توسط جک سعی کنید محل نشتی باک را پیدا کنید. محل نشتی می تواند به وضوح یک سوراخ باشد و یا به سادگی یک شکاف.

 

2.     بنزین را تخلیه کنید تا باک کاملا خالی شود یا سطح بنزین تا زیر محل ترک خورده یا نشتی باشد. اگر نشتی از قسمت پایینی مخزن باشد، باید کل بنزین را تخلیه کنید. یکی از آسان ترین راه ها برای تخلیه بنزین این است که به سادگی با ماشین خود تا زمانی رانندگی کنید که سوخت آن تمام شود، البته اگر نشتی بیش از حد شدید باشد این کار گزینه مناسبی نیست.

 

3.     به ماشین اجازه دهید کاملاً خنک شود و مطمئن شوید که دمای باک نزدیک به دمای اتاق است. اجازه دهید دمای اگزوز و اجزای اطراف آن پایین بیاید تا خودتان را نسوزانید یا باعث شروع آتش سوزی نشوید. اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید، باید کل این فرایند را در یک گاراژ گرم انجام دهید، زیرا سیلر باک در صورت سرد بودن مخزن به درستی به آن نمی چسبد.

 

4.     سطح باک را برای زدن سیلر آماده کنید. مطمئن شوید که ناحیه اطراف ترک یا نشتی کاملاً تمیز و عاری از گرد و غبار، کثیفی و بنزین باشد. برای استفاده از برخی از انواع سیلر، باید فلز یا پلاستیک سطح باک را سمباده بزنید تا سیلر بهتر بچسبد. بنابراین به دستورالعمل های مخصوص سیلر خود مراجعه کنید.

 

5.     اگر از سیلر دو قسمتی استفاده می کنید، ماده اپوکسی و ماده سفت کننده را کاملا مخلوط کنید. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که افراد هنگام استفاده از سیلر دو قسمتی می کنند، این است که این دو ماده شیمیایی را به اندازه کافی خوب مخلوط نمی کنند. در نتیجه میزان چسبندگی سیلر کم می شود و ممکن است کاملا جلوی نشتی را نگیرد. البته برخی دیگر از انواع سیلر اصلا نیازی به مخلوط کردن ندارند. بنابراین قبل از استفاده، حتما از مدل سیلر خود مطمئن شوید.

 

6.     مقدار زیادی از سیلر را روی یک ناحیه بزرگ بزنید. استفاده از مقدار کم سیلر می تواند باعث شود باک دوباره و خیلی سریع دچار نشتی شود. بنابراین یک ناحیه بزرگ در اطراف محل نشتی را بپوشانید تا مطمئن شوید که حفره و ترک کاملا آب بندی شده اند.

 

7.     زمان کافی برای خشک شدن سیلر بدهید. به طور کلی بهتر است فارغ از نوع و برند سیلری که استفاده می کنید، حداقل ۲۴-۴۸ ساعت قبل از روشن کردن دوباره ماشین صبر کنید. اگر در منطقه ای با هوای سرد یا مرطوب زندگی می کنید، باید دست کم دو برابر این زمان صبر کنید.

 

8.     در صورتی که نشتی بنزین به علت سوراخ شدن باک باشد، می توانید از سیلر مخصوص باک بنزین یا چسب درزگیر استفاده کنید

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری شبانه روزی در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو پورشه کاین کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید