منو
دلایل خام سوزی ماشین

دلایل خام سوزی ماشین


خیلی از ما متوجه شدیم که در برخی موارد مصرف بنزین ماشین بیش از حد بالا می رود و در راستای این مشکل، آمپر بنزین زود تر از موعود مورد انتظار ما به سمت حرف E تمایل پیدا می کند. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

 

خام سوزی خودرو چیست؟

همینطور که در بالا گفتیم وقتی آمپر بنزین ماشین به سمت حرف E می رود به راحتی می توان بوی بنزین را که از اگزوز خارج می شود استشمام کرد در این حالت گفته می شود که خودرو دچار خام سوزی شده است.

در واقع زمانی که بنزین به طور کامل درون محفظه احتراق با اکسیژن ترکیب نشده است و از منیفولد و مجازی اگزوز بدون تغییر خاصی خارج می شود، خام سوزی خودرو رخ داده است.

 

نشانه های خام سوزی

از نشانه های خام سوزی می توان به وجود بوی بنزین در نزدیکی اگزوز و دوده سفید اشاره کرد. از دیگر نشانه ها می توان به نامنظم کار کردن موتور هنگام استادن، روشن شدن چراغ چک و وجود دوده روی شمع ها می باشد.

این موضوع با توجه به سوختن ناقص بنزین در خودرو باعث افزایش مصرف سوخت نیز می شود و حتی در مواردی می تواند باعث کوپ کردن موتور بشود

از جمله دلایل خام سوزی در یک خودرو هنگام روشن شدن می توان به خراب بودن سنسور اکسیژن اشاره داشت که این مشکل ناشی از به درستی کار نکردن گرم کن این سنسور می باشد.

از جمله نکاتی که می تواند باعث جلوگیری این پدیده شود تعویض به موقع شمع ها است زیرا بنزین در فضایی می سوزد که شمع در آن قرار دارد که املاح این سوختگی باعث اختلال در کار شمع و ایجاد جرقه می شوند.

 باید به این موضوع توجه داشت که خام سوزی در سیستم انژکتوری به این علت که میزان سوخت فرستاده شده اندازه گیری می شود کمتر است.

 

دلایل خام سوزی

 

1.     خرابی سنسور اکسیژن باعث خام سوزی خودرو می شود.

سنسور اکسیژن که بر روی منیفولد دود نصب می شود نسبت هوا به اکسیژن را تنظیم می کند و میزان اکسیژن سوخته نشده در اگزوز یعنی آلاینده های بنزین را اندازه گیری می کند و در میزان مصرف سوخت تاثیر زیادی می گذارد.

 

2.     وایر شمع ها و کوئل را در صورتی که معیوب باشند باید تعویض کرد

در صورتی که بنزین در شرایط خوب و سالمی از درون باک به موتور رسیده باشد ولی سیستم جرقه زنی معیوب باشد، توان موتور کم می شود و ریپ خواهد زد. عیب در سیستم جرقه زنی ناشی از عوامل مختلفی می باشد. در صورتی که در دورهای بالاتر موتور مشکلی وجود داشته باشد می توانیم متوجه برق دزدی یا عدم تنظیم دهانه ی شمع شویم. اگر کویل معیوب باشد در حالتی که حتی وایر و شمع ها سالم هستند باعث خام سوزی و کاهش توان موتور می شود.

 

3.     شستشوی انژکتور باید به صورت منظم انجام شود

سوزن های انژکتور تاثیر زیادی در توان موتور و شتاب خودروها دارند و وظیفه ی آن ها انتقال بنزین به داخل پیستون ها می باشد. اگر سوزن های انژکتور کثیف باشند سوخت به درستی به پیستون ها وارد نمی شوند و قدرت موتور کم می شود. در نتیجه باید به طور منظم انژکتور را شستشو داد.

 ·        در صورتی که سوزن انژکتور گشاد شده باشد باعث پاشیده شدن زیاد از حد بنزین شده و خام سوزی اتفاق میفتد.

·        اگر شیر برقی کنیستر خراب باشد بخارات بنزین جذب نمی شود و بوی بنزین به داخل خودرو نفوذ پیدا می کند.

مخزن کنیستر قوطی استوانه ای شکلی است که دارای کربن فعال است که این کربن بخارات بنزین را جذب می کند و دارای دو مجرا در بالای مخزن است که یکی از آن ها به باک و دیگری به منیفولد هوا وصل می باشد. شیر برقی کنیستر همان شیر تخلیه بنزین است که اگر معیوب باشد بخارات بنزین را جذب نمی کند و به بوی بنزین در داخل خودرو حس می شود.

مجموعه کنیستر برای کاهش آلودگی هوا می باشد و بخارات بنزین را در مخزنی جمع می کند و در موارد مورد نیاز در موتور می سوزاند.

 

4.     خرابی سنسور مپ باعث نقص فنی در موتور خودرو و بد کار کردن موتور و خام سوزی می شود.

مپ سنسور وظیفه دارد مقدار هوایی که وارد موتور می شود را به کامپیوتر خودرو گزارش دهد. اگر این سنسور معیوب باشد کامپیوتر خودرو نمی تواند میزان دقیق فشار هوای داخل موتور را اندازه گیری کند و خودرو به خوبی کار نمی کند.

 از علایم معیوب بودن این قطعه می توان به ریپ زدن خودرو، لرزش خودرو در حالت نرمال، دوده گرفتن سر شمع ها و کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت اشاره کرد.

·        استپر موتور، دریچه گاز و منیفولد هوا باید به صورت منظم بازدید و هم چنین تمیز شوند. در صورت خرابی این قطعات را باید تعویض کنید

·        در صورتی که اورینگ دور پمپ بنزین معیوب باشد باعث می شود داخل اتاق بوی بنزین بپیچد.

 

مطالبی که پیشنهاد می شود بخوانید:

باتری ماشین

روغن موتور مناسب خودرو

سنسور فشار روغن

 

علت بوی بد اگزوز

مهم‌ترین علت خرابی آن‌ها نیز خشک کار کردن و بی بنزینی خودروست. چرا که گرمای ایجاد شده در آن‌ها که باید با بنزین برطرف شود، به دلیل خشک ماندن و عدم وجود بنزین دفع نشده و منجر به کاهش عمر آن‌ها می‌شود. در مورد پمپ بنزین‌های مکانیکی نیز باید گفت که ضعف پرده دیافراگم آن‌ها می‌تواند بلای جانشان شده و از توان کاری و میزان پمپاژ آن‌ها بکاهد. هم چنین قفل گازی در این پمپ‌ها به خاطر گرما نیز شایع است.

کسر آوردن پمپ بنزین‌های برقی ممکن است در حین و یا شروع حرکت باشد که یک راه فهمیدن آن گوش دادن به صدای کارکرد پمپ است. پمپ خراب شده صدایی نامتقارن و ضعیف‌تر و یا قوی‌تر از حالت عادی دارد. پمپ‌های مکانیکی نیز در هنگام گرم کردن خودرو ضعف خود را نشان می‌دهند و با سرد کردن آن‌ها وضع بهتری پیدا می‌کنند. هم چنین ممکن است ضعف پمپاژ بنزین از کثیفی فیلتر باشد. پس اگر آلودگی فیلتر بنزین با چشم دیده می‌شود و یا مطمئن هستید در 10 تا 15 هزار کیلومتر اخیر فیلتر بنزین خود را عوض نکرده اید، در اولین فرصت به تعویض آن اقدام کنید.

 

مسیر ناسالم بنزین:

 مسیر بنزین و مجاری آن از باک سوخت تا موتور باید همگی تمیز، عاری از آلودگی و همچنین کاملا سالم باشد. در بسیاری از مواقع سوراخ بودن شلنگ‌ها باعث از بین رفتن خلا مورد نیاز در لوله‌هامی‌شود و در نتیجه آن با هوا کشیدن شلنگ، از حجم سوخت ارسالی کاسته شود. شلنگ سوراخ را می‌توان از زیر اتومبیل به راحتی پیدا کرد. ضمن این که در این صورت همیشه بوی بنزین در اتاق و بیرون آن حس می‌شود.

 

انژکتور و کاربراتور:

 اگر بنزین به میزان مناسب به موتور برسد اما تزریق و تغذیه سوخت نامناسب باشد، باز هم شاهد کم آوردن خودرو در هنگام نیاز خواهیم بود. در خودرو های کاربراتوری این اتفاق اگر در هنگام گاز دادن‌های ناگهانی باشد، به احتمال زیاد از تلمبه شتاب کاربراتور است. اما اگر در دورهای بالا، پیشرانه دچار کارکرد ناقص شد، می‌تواند از تنظیم نبودن کاربراتور و یا کثیفی آن و در نتیجه گیرکردن ژیگلورهای بنزین باشد.

در خودروهای انژکتوری می‌توان با کندن سیم برق هر انژکتور و نگاه کردن به پیشرانه خودرو که چقدر دچار لرزش و کم آوردن می‌شود، به سلامت نسبی انژکتور‌هاپی‌برد.

در صورتی که احتمال قوی خرابی را ناشی از سوزن‌ها بدانید، باید در دستگاه تست و شستشو، پاشش آن‌ها را بررسی کنید.

تجربه ثابت کرده است که در بسیاری از موارد که نیاز به تعویض انژکتور است، می‌توان با تغییر مکان سوزن با سوزن انژکتور‌های کناری و استفاده چند وقته از بنزین سوپر و مکمل‌ها، انژکتور را تا حدود بسیار زیادی احیا کرد.

 

فیلتر هوا و فشار شکن سوخت:

فیلتر هوای کثیف مانع از ورود میزان مناسب اکسیژن شده و همین قضیه منجر به کاهش توان و سوخت و ساز خودرو می‌شود. فیلترهوای کثیف را هم از روی کارکرد آن و هم از ظاهر می‌توان تشخیص داد.

 هم چنین در خودروهایی که دارای فشار شکن سوخت هستند، خرابی این قطعه منجر به عبور بیش از حد بنزین از ریل و مسیر سوخت به باک می‌شود که باز هم باعث کمبود میزان سوخت در مسیر خواهد شد.

یک راه برای آزمایش کردن این قطعه، بستن مسیر برگشت بنزین با انبردست و نگاه به کارکرد موتور در حالت درجا و با بالا بردن دور موتور است.

 

سیستم برقی خودرو و سیستم جرقه زنی:

با فرض این که بنزین به خوبی و به میزان مناسب از باک به پیشرانه رسیده باشد اما سیستم جرقه‌زنی به خوبی کار خود را انجام ندهد، باز هم شاهد کاهش توان پیشرانه و ریپ زدن آن خواهیم بود.

اگر وضعیت سیستم برق بسیار خراب باشد، در هر حالتی از کارکرد پیشرانه این وضعیت دیده می‌شود اما اگر در دورهای بالاتر این اتفاق افتاد، می‌تواند ناشی از برق دزدی و یا تنظیم نبودن دهانه شمع، پلاتین و… باشد. وایر‌ها را می‌توان با مولتی‌متر چک کرد و مقاومت آن‌ها را بررسی نمود.

هم چنین شمع را باز کرده و با نگاه به وضعیت پلاتین، الکترود میانی و فاصله آن‌ها سلامت شمع را بررسی می‌کنیم. عیب در سیستم جرقه‌زنی می‌تواند ناشی از خرابی کویل نیز باشد. این عیب معمولا منجر به خام سوزی و افت توان موتور در حالتی می‌شود که وایر و شمع‌ها سالم هستند.

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باطری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید