منو
دلایل افزایش ترکیدن لاستیک خودرو

دلایل افزایش ترکیدن لاستیک خودرو


نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با اقدامات بعد از ترکیدن لاستیک و پنچری می تواند حادثه خلق کند. بسیار اتفاق افتاده است که یک راننده به دلیل نا آگاهی در این شرایط اقدامی اشتباه انجام داده و خسارات جبران ناپذیری را به جان خریده است. توصیه باتری کار این است که هنگام ترکیدن یا پنچر شدن لاستیک خودرو، تا جای ممکن غریزه خود را کنترل کنید.


 


ترکیدن تایر خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما چرا این رخداد در تابستان شایع تر است و برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟

شاید بارها در حاشیه جاده های بزرگ . کوچک، تکه های جدا شده تایر های خودرو را مشاهده کرده باشید. این اتفاق در تابستان بیشتر محسوس است و به ویژه در بزرگ راه های مناطق گرم کشور، حاشیه جاده به قبرستان تایر، تبدیل می شود. در واقع محدوده زمانی مشخص اواخر بهار تا اوایل پاییز، در میان رانندگان (به خصوص کشنده های سنگین ) به فصل ترکیدن تایر مشهور است

 

 ترکیدن لاستیک ماشین : چرا این اتفاق می افتد؟

به طور کلی ترکیدن لاستیک به دلیل از بین رفتن سریع هوای داخل تایر رخ می‌دهد. وقتی تمامیت ساختاری تایر به خطر بیفتد، قادر به نگه داشتن هوای داخل تایر نیست. به همین دلیل هوای تحت فشار با پاره شدن لاستیک به سرعت فرار می‌کند و باعث انفجار و آسیب شدید سطح تایر می‌شود. بیایید به دلایل علت بروز این پدیده بپردازیم.

1.    تأثیر مستقیم

داستان غم انگیزی که همه ما آن را می‌دانیم این است که شرایط جاده کشور کاملاً حساس است. اگرچه با تمرینات کلیدی خود را آموزش داده‌ایم تا از موانع، برآمدگی‌ها و حفره‌های جاده به سلامت عبور کنیم اما گاهی اوقات این موانع غیرقابل اجتناب هستند. هنگامی که به شیء غیرقابل اجتنابی در جاده برخورد می‌کنید، این احتمال وجود دارد که ضربه ناشی از آن سطح تایر را در مقطعی کاهش دهد. این برش در لاستیک خودرو خدشه وارد کرده و منجر به ترکیدن تایر می‌شود.

2.    استفاده از لاستیک های فرسوده

یکی از عواملی که معمولا باعث می شود راننده در مواقع بسیار بد، دچار ترکیدگی لاستیک شود عدم توجه بهعمر لاستیک هاست. همه لاستیک ها عمر مفید دارند و نهایتا چند ماه پس از عمر اعلام شده می توان ار آن ها بهره برد.

اما بعضی از رانندگان تا زمانی که این لاستیک کار دستشان ندهد، آن را کنار نمی گذارند و لاستیک با نازک شدن و از بین رفتن مواد آن می ترکد و راکب را دچار سوانح خطرناکی می کند.

3.    فشار

 هوای نامناسب در لاستیک عامل بسیاری از ترکیدگی‌های ناگهانی است که خطر تصادفات ناگوار را تا حد زیادی بالا می‌برد. دقت داشته باشید که حداقل ماهی یک بار و پیش از هر سفر طولانی لاستیک اصلی و یدکی خود را از نظر تورم، برآمدگی، بریدگی، خراشیدگی و آسیب‌های ناشی از ضربات شدید چک کنید. تنظیم باد و فشار مناسب در لاستیک باعث بالا رفتن عمر تایر و همچنین کاهش محسوس در مصرف سوخت خواهد شد.

·       در برخی خودروها میزان مناسب فشار هوای لاستیک را می‌توانید در آستانه در ماشین، درب باک سوخت و یا دفترچه راهنمای ماشین ببینید.

·       لطفا چک کردن میزان فشار را به زمان خنکی کامل تایرها موکول کنید. این زمان حدودا ۳ ساعت پس از توقف کامل است.

·       فراموش نکنید که درون لایه داخلی تایر را هم چک کنید. این کار را با برعکس کردن تایر می‌توانید انجام دهید. آج‌ها و دیواره‌های اطراف می‌توانند آسیب‌های پنهانی خورده باشند که از چشم دور مانده‌اند.

·       میزان فشار هوای تایر در هوای گرم افزایش و در دمای کم کاهش می‌یابد. تقریبا در هر ۱۰ درجه افزایش یا کاهش دما، تایر هم به میزان ۲ کیلوگرم سنگین‌تر یا سبک‌تر می‌شود.

·       چک کردن میزان فشار هوای تایر فقط ۵ دقیقه از زمان شما را می‌گیرد. بهترین راه برای این کار استفاده از دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی یا آنالوگ موجود در بازار است که قیمت چندانی هم ندارند.

4.    عبور از یک جسم تیز و برنده

اگر اهل استفاده بیش از حد از لاستیک خودرو نیستید به تعویض در زمان مقرر آن متعهد هستید و یا اینکه از لاستیک های غیر استاندارد استفاده نمی کنید و با هزینه کمی بیشتر از برند های معتبر برای لاستیک خودرویتان بهره می برید، خیلی خیالتان راحت نباشد چرا که همیشه مواد تیز و برنده در جاده  می تواند بلای جانتان باشد.

بسیاری از دلایل ترکیدگی لاستیک همین مورد است که رانندگان بدون توجه به جلو و جایی که از آن رد می شوند.رانندگی کرده و با عبور از جایی که پر از جسم تیز و برنده است. باعث وارد شدن خدشه در لاستیک شده و سزایی جز ترکیدگی در انتظار آنها نخواهد بود.

5.    درجه حرارت بالا

بعضی شهرها در منطقه گرمسیری یا نیمه گرمسیری قرار دارند و مستعد تابستان‌های واقعاً گرم هستند. به طور کلی، گرما تقریباً برای همه قسمت‌های ماشین به خصوص لاستیک‌های خودرو مضر است. اگر کتاب علوم خود را به خاطر دارید می‌دانید که درجه حرارت به طور مستقیم با فشار متناسب است. ایجاد گرما باعث می‌شود هوای داخل لاستیک داغ‌تر شود، در نتیجه تحت فشار قرار می‌گیرد و شروع به گسترش می‌کند. علاوه بر آن، بین سطح جاده و لاستیک نیز اصطکاک وجود دارد که باعث می‌شود از بیرون داغ‌تر شود و لاستیک را تضعیف کند. این گرمایش حتی در یک روز گرم بیشتر است و منجر به ترکیدن تایر می‌شود.

 

از کجا بفهمیم لاستیک پنچر شده ؟

اگر متوجه شدید که فرمان اتومبیل شما سفت است و چرخش دشوار شده است این از نشانه های پنچر شدن تایر می باشد شما باید با حفظ خونسردی آرام آرام با کنترل دقیق وسیلع نقلیع خود را به سمت خاکی جاده منتقل کنید.

پنچر شدن لاستیک یا همان تایر اتومبیل در حین رانندگی از اتفاقاتی بوده که برای هر راننده ممکن است پیش بیاید و ایمنی سرنشینان خودرو را با خطر مواجه کند، پس لازم است که قبل از وقوع خطر نشانه های آن را بشناسید.

§       سخت شدن رانندگی

اگر متوجه شدید که فرمان اتومبیل شما سفت شده است و چرخش دشوار شده است این نیز از نشانه های پنچر شدن می باشد شما باید با حفظ خونسردی آرام آرام با کنترل دقیق وسیله نقلیه خودرا به سمت خاکی جاده منتقل کنید.

§       لغزیدن خودرو به چپ و راست

ممکن است بعد از پنچر شدن کم کم باد لاستیک خودرو شما خالی شود و این امر باعث لغزش خودرو می شود و بهترین کار انتقال به موقع خودرو به کنار جاده می باشد.

§       لرزیدن لاستیک

لرزیدن لاستیک یکی دیگر از نشانه های پنچری وسیله نقلیه می باشد و عام ترین نشانه در پنچری همین نشانه می باشد و لاستیک های خودرو لرزیده و فرمان نیز اندکی انحراف و تکان پیدا می کند که با در دست گرفتن محکم فرمان به کنترل بهتر وسیله نقلیه خود اقدام نمایید.

 

مطالبی که در مورد باطری ماشین پیشنهاد می شود بخوانید :

ü    نحوه جدا کردن یک باطری ماشین

ü    تعویض باتری ماشین در محل

ü    علت دیر روشن شدن ماشین

ü    سیر تا پیاز گاز سوز کردن خودرو

 

برای باطری ماشین ، باطری اسیدی بهتر است یا باطری اتمی؟

باطری های اتمی چون عمر بیشتری نسبت به باطری های اسیدی دارند همچنین آلودگی کمتری تولید می کنند و نیاز به کنترل و نگه داری ندارند قطعا باطری مناسب تری برای خودرو می توانند باشند و شما می توانید باتری مناسب آن و قیمت باطری ماشین را در سایت باتری کار مشاهده کنید

 

قیمت باطری ماشین  به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید