منو
خودرو های خورشیدی چه نوع خودرویی هستند؟

خودرو های خورشیدی چه نوع خودرویی هستند؟


هممون میدونیم که خورشید یه منبع کامل نور و انرژی هستش که برای کمک به یک محیط زیست سالم و به دور از آلودگی می توان از آن استفاده کرد. 

 

که استفاده از آن بی نهایت تمیز و مقرون به صرفه می باشد.

شاید برای شمام جالب باشه که بدونین خورشید مثل یک راکتور هسته ای دارای فوتون می باشد که این ذرات قادر به تامین نیاز انرژی در سطح جهان است.

امروزه فناوری خورشیدی رو به پیشرفت بوده و هزینه های پیاده سازی آن نیز رو به کاهش است. در این زمینه تکنولوژی های متعددی برای تبدیل نور خورشید به انرژی مصرفی انسان ها به وجود آمده است که در واقع سیستم فتوولتاییک خورشیدی یک سیستم الکتریکی است که از پنل های خورشیدی تشکیل شده است.

 

پنل های خورشیدی چیست و چه کاربردی دارد؟

پنل های خورشیدی یک سامانه ای است که انرژی خورشید را دریافت و آن را به الکتریسته تبدیل می کند که مصارف تجاری و مسکونی دارد.

این پنل ها از یک پنل، ماژول صفحه خورشیدی، اینورتر، باتری و یک سری اتصالات تشکیل شده است. که اکثر ماژول های مورد استفاده غیر منطعف می باشند. این سامانه ها بر روی زمین یا پشت بام و معمولا در مقیاس بسیار بزرگ نصب می شوند که همواره نیازمند مرمت و نگهداری می باشند چون با باران، گرد وغبار و دود و خاکسترهای دودکش و فضولات پرنده دچار کثیفی و آلودگی میشن که راندمان جذب نور و تولید الکتریسته رو پایین میاره.

 

خودرو های خورشیدی چه نوع خودرویی هستند؟

اول یک توضیح مختصری راجب این خودرو خواهیم داد و بعد به بررسی دقیق تر آن می پردازیم خودرو های خورشیدی نوعی وسیله نقلیه هستند که با برق تامین شده از خورشید کار می کنند و مناسب برای حمل و نقل زمینی هستند.

 

کمک به محیط زیست!؟

ساختار این نوع خودرو ها طوری هست که میزان بادهی سوخت افزایش پیدا می کند و میزان انتشار گاز دی اکسید کربن کاهش پیدا می کند.

ولی برخی کارشناسان با این- موضوع مخالف هستند آن هم به این دلیل که این سلول ها به وزن و همچنین قیمت خودرو اضافه می شوند ولی با این حال شرکت هیوندای تصمیم گرفته که در آینده پنل هایی تولید کند که وزن آن ها بسیار کم باشند.

 

چگونگی کارکرد خودرو های خورشیدی

این پنل ها با اجازه دادن به فوتون ها الکترون ها را تحریک می کنند، جنب و جوش این کار باعث ایجاد جریان الکتریسیته شده.

به لحاظ ساختاری، این پنل‌ها تشکیل شده اند از تعداد زیادی سلول فتوولتاییک که به هم متصل هستند.

زمانی که فوتون ها به الکترون ها برخورد می کنند، میدان الکتریکی الکترون ها به سمت بیرون از نقطه اتصال سیلیکن هدایت می شود. این الکترون ها از طریق صفحات فلزی رسانا که در دو طرف سلول قرار دارد جمع آوری می شود و به سیم ها منتقل می شوند.

 

 

تاریخچه

اولین کسی که دست به ساخت همچین خودرو هایی زدند اد پاسیرینی در سال 1977 بود که خودرو تمام خورشیدی را ساخت.

کمپانی های نظیر فورد نیز خودرو هیبریدی خورشیدی تولید کرد که پنل خورشیدی رو چراغ جلو خودرو نصب و کمپانی مزدا پنل ها را روی سقف خودرو نصب کردند تا به شارژ کردن باتری ماشین کمک کنند.

همان ططور که گفته شد خودرو هیبریدی اولین خودرو های دارای پنل خورشیدی هستند، این پنل ها از جنس سیلیکون بوده و روی سقف نصب شده اند.

ادعایی که شرکت هیوندا و کیا دارند این است که سقف خورشیدی می توانند در روز بین 30 الی 60 درصد از ظرفیت باتری را شارژ کند.

 

مزیت های این خودرو که مهم هستند :

·       اقتصادی بودن، آن هم بیشتر به خاطر عدم وابستگی به سوخت

·       هزینه اضافی جز تعویض باتری ندارند.

·       سازگار با محیط زیست

·       عدم تولید آودگی صوتی

 

مطالبی که پیشنهاد می شود بخوانید:

خودرو های برقی

 

سیستم پنل خورشیدی به سه نسل تقسیم می شوند :

1.    نسل اول : روی سقف وصل می شوند و جنس آن سیلیکونی بوده، برای خودرو های هیبریدی مورد استفاده قرار می گیرند

2.    نسل دوم: این پنل ها نیمه شفاف هستند و برای وسیله نقلیه موتور احتراق داخلی استفاده می شوند که به سانروف پانورامیکی متصل و شارژ اضافی باتری را حفظ می کند.

3.    تابلو های خورشیدی  lid سبک وزن که روی بدنه خودرو قرار می گیرد.

 

در ادامه به چند خودروی برتر خورشیدی میپردازیم

Stella Lux

از این خودرو برای مسابقات انرژی پاک استرلیا استفاده می کنند که این خودرو خانوادگی بوده و علاوه بر راننده میتونه سه سر نشین رو تو خودش جا بده و سرعت قابل قبولی داشته باشه

The Immortus

این خودرو بر خلاف سایر خودروهای خورشیدی که از ظاهر مناسبی برخوردار نیستند بسیار زیبا و اسپرت بوده که به لحاظ قیمتی بسیار گران است وقمیتی در حدود 370 هزار دلار داراست که به لحاظ مصرف سوخت بسیار بهینه می باشد.

Nuna8

این خودور توانسته جایزه مسابقات جهانی انرژی خورشیدی را از آن خود کند و به عنوان سبک ترین خودرو با وزنی در حدود 150 کیلوگرم شناخته شود که با سرعت 96 کیلومتر در ساعت حرکت می کند.

The Xof1

در سال 2008 میلادی این خودرو بیشترین مسافت طی شده توسط خودروهای خورشیدی را از آن خود کرد که به جای تمرکز بر روی مسابقات جهانی خودروهای خورشیدی بر روی ثبت در گنیس تلاش کرد و به نتیجه دلخواه خود رسید.

The Xenith

این خودرو توسط دانشجویان دانشگاه استنفورد در عرض دوسال توسط پنل های خورشیدی ساخته شد که به دلیل وجود پنل های سیلیکونی امکان جابه جا شدن رکورد سرعت در آینده برای این تیم وجود دارد.

امیدوارم از خوندن این مقاله لذت برده باشید میتونین ما رو تو اینستاگرام دنبال کنید.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید