منو
برق دزدی خودرو چیست؟

برق دزدی خودرو چیست؟


شاید شما بارها از مکانیک خودروی خود شنیده باشید که برق خودروی شما دزدی دارد که نمی دانید به چه معنایی است.

در این مقاله از باتری کار به توضیح این اصطلاح می پردازیم. برق دزدی یک اصطلاح عامیانه می باشد که به این معنااست زمانی که خودروی شما خاموش است و قاعدتا نباید برقی مصرف کند برعکس عمل کرده و برق ماشین را استفاده می کند و با این کار باطری ماشین شما به مرز نابودی می رسد.

سه قطعه رایج که دلیل عمده برق دزدی خودرو هستند شامل : قفل مرکزی، ضبط و دزدگیر خودرو می باشند.

برای اینکه بفهمیم خودروی ما در اصطلاح برق دزدی دارد یا خیر به شکل زیر عمل میکنیم:

در ابتدا زمانی که خودروی شما خاموش است سر باتری مثبت را باز کرده و بین باتری و سرباتری آمپرمتر قرار می دهیم تا ببینیم واقعا برقی مصرف می شود یا خیر!

حال شما نیاز به یک دستیار دارید که آمپرمتر را چک کرده و شما فیوزها را تک تک جدا کرده و جا بزنید اگر عدد روی آمپرمتر صفر باشد یعنی وجود فیوزها مشکل ساز است.

در کل برق دزدی یعنی زمانی که خودرو خاموش بوده ولی غافل از همه جا مثلا چراغ صندوق عقب شما که نمی توانید روشن یا خاموش بودن آن را ببینید روشن است و باطری ماشین شما را نابود میکند.

یک مورد دیگر که می تواند سبب ایجاد برق دزدی در ماشین شما گردد کوئل و خرابی وایرهاست که سبب می شود جرقه مستقیم به بدنه خورده و به شمع نمی رسد.

روشهای نادرست جهت تست قطعات برقی خودرو

در زمان روشن بودن موتور هیچکدام از بستهای باتری نباید از روی قطب های باتری جدا گردنند. متاسفانه برقکارهای خودرو جهت تست اولیه خرابی دینام از این روش استفاده می کنند.

جدا کردن وایر شمع ها در زمان روشن بودن خودرو جهت تست سیستم جرقه زنی نیز باعث ایجاد نوسان ولتاژ شده و صدمه ذکر شده را به دنبال خواهد داشت.

خرابی و ضعیف بودن باتری به خصوص در زمان استارت زدن خودرو ولتاژ زیادی را از باتری کشیده و سایر قطعات الکترونیکی با نوسان ولتاژ شدیدی مواجه می گردنند.

برای اطلاع از قیمت باطری ماشین و بهترین باتری ماشین ما را در باتری کار دنبال کنید.