منو
آشنایی با فنرهای داخل خودرو

آشنایی با فنرهای داخل خودرو


در این مطلب می خواهیم آشنایی با فنر های داخلی خودرو داشته باشید، فنر ها اجزای جدا نشدنی در سیستم تعلیق بوده که محوری ترین نقش را ایفا می کنند و انواع مختلفی دارند، لازم به ذکر است کارایی فنر ها با کمک فنر ها است که تکمیل شده در غیر این صورت هر کدام به تنهایی نقشی ندارند. با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح وفنر ها و وظایف آن ها بپردازیم.

 

فنر ماشین چیست و چه وظایفی در خودرو ایفا می کند؟

 

همان طور که گفتیم فنر ها و کمک فنر ها یکی از اجزای جدا نشدنی در سیستم تعلیق بوده و بدون کمک فنر ها کارایی خاصی ندارد. فنر ها و کمک فنر ها با هم دیگر به جذب ارتعاشات ناشی از حرکت خودرو پرداخته و از انتقال این ارتعاشات به داخل کابین خودرو جلوگیری می کنند.

فرآیند جذب ارتعاشات به دو مرحله تقسیم شده در مرحله اول وزن خودرو را تحمل  می کند و در مرحله دوم نیروی وارد شده به وزن را دفع می کند. فنر های خودرو وزن را تحمل می کند و کمک فنر ها نیرو وارده را دفع می کند.

باید گفت spring یا همان فنر ها، علاوه بر تحمل وزن خودرو، ارتفاع ماشین را با سطح زمین تنظیم می کند و آن را ثابت نگه می دارد. به همین دلیل از برخورد کف با سطح زمین جلوگیری می کند.

حال کمک فنر ها به دفع کامل ضربه کمک می کند و از خارج شدن ناگهانی نیرو جلوگیری می کند. در ادامه باما همراه باشید تا وظایف فنر ها را در سیستم تعلیق را برای شما شرح دهیم :

  1. جلوگیری از استهلاک اتصالات خودرو
  2. کمک کردن به کنترل راحت تر خودرو
  3. دفع کردن ضربه های چرخ و جاده و مانع شدن انتقال نیرو به کابین
  4. دفع کردن ضربه های چرخ و جاده و مانع از انتقال به اتصالات و مفصل های خودرو

 

حتما بخوانید: ماشین شاسی بلند گران و لوکس

 

انوع فنر های درون خودرو

فنر ها در تعداد های مختلفی در خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرند و نمونه های مختلفی نیز دارند اما در استفاده از آن ها دو نکته قابل توجه وجود دارد.

  •  بخشی از خودرو که زیر فنر است
  • بخشی دیگر روی فنر قرار دارد.

و بر اساس همین دو مورد، به انتخاب فنر های سخت شونده و فنر های نرم شونده می پردازند. زیرا همین نرمی یا سختی فنر است که تعیین می کند که جرم فنر بندی شده خودرو در برابر نیرویی که از جاده وارد می شود چه عکس العملی نشان دهد. سختی یا نرمی فنر می تواند به خشکی یا نرمی سواری کمک کند.

فنر های سخت :

در برابر نیروی هایی که کم است تغییرات طولی بیشتری نشان می دهند و وقتی نیرو افزایش پیدا می کند این واکنش کمتر شده و فنر سختی بیشتری را بروز می دهد.

فنر های نرم :

این فنر ها برعکس فنر سخت بوده و در برابر نیرو های کم تغییرات کمتری نیز از خود نشان می دهند و با افزایش نیرو، تغییرات طولی آن ها نیز بیشتر می شود.

فنر ها در خودرو ها تفاوت ساختار و جنس نیز دارند که برای هر خودرو مختلف بوده.

  • فنر های فولادی :

این فنر ها سه نوع دارند، پیچی، مارپیچی و شمشی، سیلیسیم و کروم فلزی

  • فنر های غیر فولادی :

این فنر نیز در انواع مختلف، لاستیکی، پنوماتیکی، روغنی و گازی موجود می باشد.

جالب است بدانید که فنر ها گاهی فقط مناسب خودرو های شهری و حتی کلاس خودرو نیز در انتخاب کردن فنر ها نیز موثر بوده. برای مثال فنری که در شاسی بلند است هیچ مناسبتی با باتری پراید (خودرو پراید) ندارد.

 

فنر های ماشین

 

فنر مارپیچی :

فنر های مارپیچی

این فنر با نام فنر لول نیز شناخته می شود. فنر ها شکل رایجی دارد که این نوع فنر نیز کاملا به آن ها شباهت دارد. فنر لول از یک میله پیچیده شده فولادی تشکیل شده. قطر و ارتفاع این حلقه های داخل آن نشان دهنده قدرت و مقاومتش است. به این صورت که افزایش قطر میله، باعث افزایش قدرت فنر شده در همین حال افزایش طول آن باعث افزایش انعطاف پذیری آن شده. این فنر از رایج ترین نوع فنر در صنعت خودرو سازی بوده و به دلیل اشغال فضای کم و همچنین وزن پایین مورد توجه قرار گرفته.

در مدل های قدیمی تر این فنرمارپیچ ثابتی داشتند یعنی قطر و ارتفاع حلقه های آن ها در طول فنر یکی بوده. اما در امروزه قطر مارپیچی متغیر یا قطر میل گرد متغیر به عنوان فنر مخروطی عرضه شده.

از مزایای این فنر باید گفت به هیچ تنظیماتی نیاز ندارد و کم استهلاک هستند. اما از لحاظ تحمل وزن محدودیت دارند و احتمال ضعیف شدن آن ها نیز وجود دارد.

 

فنر شمشی :

فنر های شمسی

به این فنر، فنر برگی نیز می گویند، که از چند لایه شمش فلزی سوار بر هم تشکیل شده. این فنر معمولا در خودرو های سنگین ویا سواری های اکسل یکپارچه دارند استفاده می شود. فنر شمشی می تواند نیروهای عمودی، طولی و حتی عرضی را به خوبی تحمل کنند. یعنی وزش باد، دور زدن، شتاب گیری و ضربه هایی که از سوی چرخ ها و جاده است را به خوبی تحمل می کند. طول لایه های شمشی که روی هم قرار دارند متفاوت بوده اما یک مرکز مشترک دارند.

 

حتما بخوانید: روغن موتور خودرو های دیزلی

 

فنر پیچشی :

فنر های پیچشی

غیر معقول ترین فنر ها، فنر های پیچشی بوده، این فنر از یک سمت به شاسی خودرو وصل و از سمت دیگر به طبق وصل می شوند. به این فنر ها، میل موج گیر یا پیچشی تورشن بار نیز می گویند. فنر پیچشی با وارد آمدن ضربه از سوی چرخ ها در خود می پیچد و نیروی فلزی ایجاد می کند. از این فنر گاهی به عنوان اهرم تعادل نیز استفاده می شود.

 

فنر پنوماتیکی :

فنر های پنوماتیکی
 

به این فنر ها گازی، بادی یا تناوبی گفته می شود. این فنر ها از خاصیت تراکم پذیری هوا یا گاز های دیگر به جای قابلیت ارتجعای فنر های فولادی استفاده می شود. استفاده از این فنر ها بیشتر در خودرو های سنگین و باری دیده می شوند. اما در خودرو های سواری به دلیل نرمی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای این فنر : کمپرسور، کیسه هوایی، لوله های انتقال هوا و رگلاتور تنظیم فشار می باشد.

 

برای باطری ماشین باطری اسیدی بهتر است یا باطری اتمی؟

باطری های اتمی چون عمر بیشتری نسبت به باطری های اسیدی دارند همچنین آلودگی کمتری تولید می کنند و نیاز به کنترل و نگه داری ندارند قطعا باطری مناسب تری برای جک اس 3 می توانند باشند و شما می توانید باتری مناسب آن و قیمت باطری ماشین را در سایت باتری کار مشاهده کنید

 

قیمت باطری ماشین به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

 

مزایای نصب باتری توسط باتری کار:

گارانتی تعویض باتری نصب شده:

 باطری های نصب شده دارای گارانتی تعویض هستند. باطری نصب شده در صورتی که مشکل داشته باشد، تعویض خواهد شد.

نصب باطری با تاریخ تولید :

کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کم تر از یک باطری با تولید جدید است. حتی زمان انباشته کردن باتری نیز ، ممکن است باتری قدرت خود را از دست بدهد. پس پیشنهاد می شود باتری هایی که در شش ماه اخیر تولید شده اند را خریداری کنید.

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری شبانه روزی در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو پورشه کاین کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.

 


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید