منو
آشنایی با انواع مایعات نشت شده در خودرو

آشنایی با انواع مایعات نشت شده در خودرو


برای همه ما به عنوان دارنده خودرو ممکنه این اتفاق بارها و بارها بیفته ولی اگر در مراحل اولیه نشت مایعات از خودرو باشیم متوجه نمی شویم تا زمانی که بصورت کاملا آشکار نمایان شود و برای خودرو دردسرساز باشد و حتی صدمات عمده ای به ماشین وارد کند.از این رو توصیه میشود به صورت دوره ای مایعات داخل خودرو اعلم از آب، روغن ترمز، روغن موتور و ... را چک نموده و در صورت لزوم سر ریز کنید.

 

نشت مایعات چیست؟

گاهی نشت مایعات از خودرو موضوع پر اهمیتی نبوده و تنها دلیل آن یک مسئله بی اهمیت مثل سر ریز شدن روغن اضافه موتور است ولی برعکس در برخی مواقع علت بسیار مهمی دارد که شما از آن باخبر نیستید بگذارید به ذکر یک مثال برایتان بگویم مثلا عملکرد در قسمت مهمی از خودرو مثل سیستم ترمز ضعیف یا از کارافتاده شده است که سبب نشت مایعی مثل آب یا روغن می گردد. که شما به راحتی با چکاپ های دوره ای میتونین از بروز حادثه جلوگیری و به رفع نقص آن بپردازید.

برای چک کردن خودرو کافی است

  1. خودرو را در یک سطح هموار به مدت یک شبانه روز قرار داده و جابه جا نکنید در این حالت به راحتی متوجه می شوید روغن ریزی از کدام نقطه صورت می گیرد.
  2. یک تکه مقوا زیر خودرو خود قرار دهید. تا بتوانید حجم نشتی روغن رو به طور کامل متوجه شوید.

البته گاهی پیدا کردن این نشتی به این راحتی ها نبوده و نیاز به چال مکانیکی و بررسی توسط یه متخصص خودرو را دارد.

 

بیشتر بخوانید: روغن موتور خودرو های دیزلی

 

 

مایعات نشتی در خودرو شامل چیست؟

مایعات نشتی خودرو

نشت مایع خنک کننده موتور

مایع خنک کننده موتور خودرو که سبز رنگ است اگر کم تر از میزان مجاز باشد یا اینکه کلا نباشد باعث رخ داد آسیب های جدی به موتور ماشین می گردد بنابراین همواره باید چک شود.

 

نشتی روغن موتور

روغن موتور یک خودرو بسته به مسافت طی شده و کارکرد ماشین باید مرتب تعویض شود که در صورت تازه بودن رنگ قهوه ای روشن دارد که کهنگی آن به راحتی از رنگ و بوی آن قابل تشخیص است. اگر نشت روغن موتور بسیار جزیی است میتوان از آن صرف نظر کرد ولی اگر چنانچه نشتی زیاد است تامل نکنید و حتما با یک مکانیک خودرو مشورت نمایید.

 

نشتی روغن ترمز

یک روغن ترمز سالم به رنگ زرد یا آبی روشن است که در حالت عادی شفاف است اگر چنانچه این رنگ روغن رو زیر خودرو مشاهده کردید سریع با یک کارشناس خودرو تماس بگیرید چون سیستم ترمزی شما احتمالا امنیت لازم را ندارد. البته این موضوع در خودروهای مدرن کمتر دیده میشود.

 

نشتی روغن فرمان های هیدرولیکی

رنگ روغن در فرمان های هیدرولیکی معمولا به رنگ قرمز است که اگر این روغن رو به اتمام باشد یا نشتی داشته باشد سبب میشود فرمان خشک بوده و به راحتی قابل استفاده نباشد.

 

نشتی آب

اگر زیر خودرو با نشت آب مواجه شدید نگران نباشید علت عمده آن به دلیل استفاده کردن کولر در خودرو است.

 

نشتی روغن گیربکس

در خودروها رنگ روغن گیربکس طیف صورتی تا قهوه ای را داراست که رنگ آن بسته به برند مورد استفاده و کارکرد آن متفاوت است و بسیار به روغن موتور شباهت دارد که باید توسط کارشناس بررسی شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که نشتی در روغن گیربکس اغلب در خودرو های دنده اتوماتیک بیشتر است تا خودروهای دنده ای..این موضوع رو در نظر داشته باشید اولین دلیل بروز یک مشکل جدی در خودرو نشت مایعات است چون صد در صد عملکرد یکی از قطعات خودرو دچار مشکل شده است.

 

از کجا بفهمم نشتی روغن از کدام بخش خودرو است؟

نشت کردن مایعات در زیر خودرو

زمانی که نشتی روغن رو در زیر خودرو مشاهده کردین یه راه کار ساده برای شما دارم میتونین با گیج از محفظه روغن موتور کمی روغن خارج کنید اگر رنگ و بوی روغن نشتی را داشت پس نشتی از روغن موتور می باشد.ولی اگر روغن نشت شده قرمز بود شک نکنید گیربکس شما روغن ریزی دارد که در بالا هم اشاره کردم که این مشکل بیشتر در خودروهای دنده اتومات دیده میشود تا خودروهای دنده ای.

شاید براتون جالب باشه بدونین که رنگ روغن ترمز به راحتی قابل تشخیص است و با رنگ سایر قطعات خودرو متفاوت است و چون سیستم کنترل ترمز ماشین بسیار اهمیت دارد توصیه می شود از برندهای مطرح بازار استفاده نمایید.

مایعاتی که برای خنک کردن موتور خودرو استفاده می شود مثل ضد یخ یا ضد جوش رنگ سبز داشته و بوی بسیار تندی دارند که به راحتی قابل تشخیص است. البته شایان ذکر است که در خودروهای امروزی ضدیخها نارنجی رنگن و بیشتر نشتی ها در حوالی موتور – واشر سرسیلندر و رادیاتور قابل مشاهده است.

برای بررسی نشتی روغن هیدرولیک باید بگویم چنانچه نشتی اطراف فرمان یا روی دنده مشاهده کردید میتوانید مطمئن باشید نشتی از این قسمت می باشد.در نشتی بنزین هم به قدری بو برای همه ما آشناست که به راحتی قابل تشخیص است.

برای نشتی شیشه شور ماشین هم نمیتونیم دلیل واضح یا مشخصی رو ذکر کنیم ولی میتونیم قطرات شیشه شور رو زیر شیشه شور ببینید.

 

برای باطری ماشین باطری اسیدی بهتر است یا باطری اتمی؟

باطری های اتمی چون عمر بیشتری نسبت به باطری های اسیدی دارند همچنین آلودگی کمتری تولید می کنند و نیاز به کنترل و نگه داری ندارند قطعا باطری مناسب تری برای جک اس 3 می توانند باشند و شما می توانید باتری مناسب آن و قیمت باطری ماشین را در سایت باتری کار مشاهده کنید

 

قیمت باطری ماشین به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

 

مزایای نصب باتری توسط باتری کار:

گارانتی تعویض باتری نصب شده:

 باطری های نصب شده دارای گارانتی تعویض هستند. باطری نصب شده در صورتی که مشکل داشته باشد، تعویض خواهد شد.

نصب باطری با تاریخ تولید :

کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کم تر از یک باطری با تولید جدید است. حتی زمان انباشته کردن باتری نیز ، ممکن است باتری قدرت خود را از دست بدهد. پس پیشنهاد می شود باتری هایی که در شش ماه اخیر تولید شده اند را خریداری کنید.

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری شبانه روزی در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع بهترین باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو پورشه کاین کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.

 


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید