منو
انواع یوپی اس

انواع یوپی اس


در طول کار با وسایل الکترونیکی شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نوسانات برق یا قطع شدن آن وسیله الکترونیکی شما دچار

آسیب های جدی شده باشد حال این مشکل برای تاسیسات بزرگ و پیشرفته می تواند تبعات هنگفتی را به بار بیاورد برای حل این مشکل پیشنهاد ما به شما این است که لوازم الکترونیکی خود را در منزل و محل کار مجهز به یوپی اس کنید. منظور از یوپی اس همان منبع تغذیه بدون وقفه می باشد که معادل انگلیسی آن Uninterruptible power supply=UPS می باشد.

زمانی که ولتاژ ورودی قطع یا نوسانات شدید می شود وجود یوپی اس باعث می شود وسیله الکترونیکی شما در حالت نرمال به کار خود ادامه دهد. در داخل یوپی اس های کوچک یک باتری وجود دارد که هنگامی که برق وصل باشد این باتری شارژ شده و در هنگام قطع یا افت ولتاژ، به طور اتوماتیک منبع تغذیه وسیله الکترونیکی را از برق شهری به باتری موجود در درون خود در زمانی کمتر از 2 میلی ثانیه منتقل می کند به طوری که قطعه الکترونیکی این تغییر ولتاژ و قطعی برق را احساس نکرده و به کار خود ادامه می دهد.

انواع UPS لاین اینتراکتیو

 معمولا یوپی اس ها را بر اساس عملکرد داخلی به دسته کلی تقسیم می کنند:

1.     آفلاین یا آماده به کار

2.     آنلاین یا برخط

3.     در تعامل با خط یا لاین اینتراکتیو

آماده به کار یا آفلاین

این نوع  UPS، هنگام قطع برق به عنوان منبع جایگزین فعال می‌شوند.

در واقع این نوع یوپی اس‌ها در حالت عادی از برق شهر استفاده کرده  اما به محض قطع برق، با تغییر جریان، یو پی اس را  وارد مدار کرده و برق باطری را به برق مورد نیاز مصرف‌کننده‌ها تبدیل می‌کند.که در یوپی اس آماده به کار «خارج از خط» سیستم بار به‌طور مستقیم توسط برق ورودی پشتیبانی می‌شود و مدارات قدرت تنها با استناد به ابزار قدرت تغذیه می‌شوند. بیشترین یوپی اس‌های زیر ۱ کیلوولت آمپر از انواع خط‌های تعاملی یا آماده به کار هستند که معمولاً ارزان قیمت ترند.

این نوع از یوپی اس ها تنها به هنگام قطع برق و به عنوان منابع جایگزین فعال می‌شوند به همین علت به آن‌ها یوپی‌اس با عملکرد کشیک انفعالی نیز می‌گویند.

برخط یا آنلاین

این مدل یو پی اس نسخه کامل شده مدل آفلاین است که علاوه بر زمان قطع برق در صورت نوسان برق هم انرژی الکتریکی مورد نیاز مصرف‌کننده را از راه باتریها تأمین خواهد کرد و در این یوپی اس ها زمان بین قطع برق شبکه و وصل برق اضطراری توسط یوپی اس، صفر ثانیه است.

یوپی اس لاین-اینتراکتیو

یوپی اس‌های لاین‌اینتراکتیو در شرایط عادی می‌توانند ولتاژ خروجی را به وسیله ی یک ترانسفورماتور تثبیت کنند. این نوع یوپی اس‌ها کیفیت و حساسیت بسیار بالایی دارند و برای دستگاه‌های بسیار حساس آزمایشگاهی، نظامی و… به کار می‌روند.

بازدهی این یوپی اس‌ها نسبت به سایر یوپی اس ها به صورت قابل ملاحظه‌ای کمتر و مصرف داخلی آن‌ها بسته به انواع آن بین پنج تا ده برابر سایر مدلهاست. این مدل یوپی اس‌ها علاوه بر مصرف برق قابل توجه، به دلیل تولید حرارت داخلی چند برابری که باعث کاهش عمر خازن‌های الکترولیت شده و همچنین فن‌های دستگاه به دلیل کارکرد عمدتا مداوم آنها، معمولاً نسبت به مدل‌های دیگر از عمر کوتاه تری برخوردارند.