منو
نگهداری باطری ماشین در تابستان

نگهداری باطری ماشین در تابستان


سوالی که همواره برای همه ما مطرح است این است که چرا در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم باطری ماشین ما آسیب پذیرتر است

 

و زودتر خراب می شود این روزها که به گرم ترین روزهای تابستانی داریم نزدیک تر می شیم راهکار های حفاظت از باطری ماشین به شرح ذیل است که با ترفندهای بسیار ساده می توانید با طولانی شدن عمر باتری کمک کنید.

باتری ها که تامین کننده انرژی خودرو ما می باشند و قابل شارژ بوده و انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند.

باطری ماشین یک محفظه پلاستیکی بوده که داخل آن صفحاتی از سرب و آلیاژ قرار دارد. این صفحات توسط مایع الکترولیت احاطه شده است که علت سنگینی باطری ماشین وجود صفحات سربی و اسید سولفوریک بوده که با فعل و انفعالات شیمیایی، جریان الکتریکی تولید می‌کند.

تصور همه بر این است که آسیب پذیری باطری ماشین در فصول سرد سال بیشتر است ولی باید بگویم که اشتباه فکر می کنید چون هوای گرم آثار مخرب تری دارد. میانگین عمر یک باتری در فصل سرد 51 ماه و در فصل گرم به 30 ماه تقلیل می یابد. طول عمر باطری ماشین شما در معرض تابش مستقیم نور خورشید و گرمای بیش از حد کاهش می یابد. پس با نکات باتری کار همراه باشید تا اگر در این روزهای داغ تابستانی به مشکل برخوردید از آن بهره ببرید.

در گرمای تابستان مهم ترین مشکلی که برای باطری ماشین پیش می آید در این است که مایع باتری با گرما تبخیر می شود و منجر به خرابی آن می شود و این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از کولر و سیستم صوتی و روشنایی فشار بیشتر به باطری ماشین شما وارد می کند.

 

روش های نگه داری باتری ماشین

 1. اتومبیل را زیر سایه پارک کنید

اولین و راحت ترین کاری که شما می توانید انجام دهید پارک کردن خودرو در زیر سایه است، زیرا وقتی خودرو زیر نور مستقیم قرار می گیرد موتور ماشین گرم شده و دمای باتری افزایش پیدا می کند.

 1. استارت های پی در پی

در فصل گرما استارت زدن های پی در پی از جمله عوامل مخرب باتری می باشد. چون بعد از هر بار استارت موتور خودرو، نیاز به شارژ مجدد توسط دینام دارد.

 1. چک کردن آب باتری

چک کردن مایع اسیدی در باتری یکی از روش ها مراقبت است و توضیه ما برای چک این مورد مراجعه به باتری سازی است.

با چک کردن دوره ای آب باتری می توان عملکرد باتری را افزایش داد.

 

  قیمت باطری ماشین به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

 

خب حالا راهکارهای افزایش طول عمر باطری ماشین در تابستان چیست؟

v   باتری را خنک نگه دارید. همانطور که ما انسان ها گرمای تابستان را احساس می کنیم باطری ماشینمان هم از گرما تاثیر می گیرد پس خودروی خود را در یک مکان مناسب در سایه پارک کنید یا از چادر استفاده کنید.

v   از استارت زدن های پی در پی بپرهیزید. یکی از مشکلاتی که می تواند در خرابی باتری موثر باشد، رانندگی در مسافت های کوتاه و استارت زدن های پی در پی است. بعضا دیده شده است که رانندگان در ترافیک خودرویشان را خاموش می کنند تا بنزین کمتری مصرف کند. این تفکر غلطی است که می تواند فشار زیادی بر باتری وارد کند زیرا دینام خودرو برای شارژ مجدد باتری به زمان نیاز دارد.

v   جان باتری را نگیرید! در فصل گرما باتری یکی از پر کار ترین ادوات فنی خواهد بود. استفاده از سیستم تهویه هوا و انبوهی از سیستم های صوتی و الکترونیکی، فشار زیادی بر باتری وارد می کند. پس در استفاده مناسب و صرفه جویی در باتری کمی بیشتر دقت کنید!.

v   باتری خود را تمیز نگه دارید. وجود رسوبات در سر باتری و ترمینال های آن یکی دیگر از مشکلات خرابی آن است. رسوب بستن یا به اصطلاح سولفاته شدن سر باتری می تواند در عملکرد باتری تاثیر داشته باشد.

v   آب باتری را چک کنید. با توجه به اینکه این مایع مایعی اسیدی است پیشنهاد می شود که اگر خودتان قصد انجام این کار را دارید حتما قبل شروع تحقیق کنید.

عمر یک باتری به طور مفید در شرایط مناسب آب و هوایی بین 3 تا 5 سال است. با چک کردن نکات بالا می توانید عمر و عملکرد باتری خودرو را بهبود ببخشید.

 


باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل،نصب و تست دینام و سیستم برقی خودروی کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری، شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

  1. از کجا میتونم آب باتریمو چک کنم روی باتری چک کردم چیزی ندیدم
   1400/04/23 14:44
   1. دوست عزیز احتمالا باتری شما از نوع اتمیک هستش و نیاز به اضافه کردن آب و نگهداری نداره

یک دیدگاه بنویسید