منو
نحوه جدا کردن یک باطری ماشین

نحوه جدا کردن یک باطری ماشین


در طول عمر وسیله نقلیه شما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تعمیر و نگهداری آسان خودرو نیاز به قطع باتری داشته باشید.


 

اگر چه ممکن است این موضوع خیلی پیچیده باشد ولی در عین حال، این فرایند فوق العاده ساده است و می تواند در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.

مرحله اول

پیش از آن که اتصالات باتری را جدا کنید، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. چون باطری ماشین علاوه بر داشتن یک بار الکتریکی بالقوه کشنده، حاوی عوامل خوردگی است که می تواند گاز قابل اشتعال تولید کند، که حتما قبل از جدا کردن باطری ماشین،  خودرو را خاموش کرده و برای محافظت از چشم و دست از دستکش و عینک مخصوص استفاده نمایید.

مرحله دوم

قطب منفی را بالای باتری ماشین پیدا کنید.

معمولا این قطب یک پوشش سیاه رنگ دارد یا ممکن است به جاس آن روی خود باتری کنار رابط، علامت منفی باشد. قطب مثبت هم معمولا روکش قرمز دارد یا کنار رابط این قطب روی خود باتری علامت به علاوه دیده می شود.

مرحله دوم جدا کردن باتری ماشین

مرحله سوم

اندازه سوکتی را که برای باز کردن پیچ قطب منفی لازم دارید مشخص کنید.

در هنگام قطع اتصال باتری همیشه باید اول روی قطب منفی و بعد روی قطب مثبت کار کنید.

·        یک سوکت از جعبه ابزار برداشته و نزدیک قطب منفی باتری برده و به صورت تقریبی و چشمی اندازه سوکت لازم برای باز کردن پیچ را مشخص کنید.

·        سوکت انتخابی را روی آچار بگذارید. ممکن است برای رسیدن آچار به پیچ نیاز به استفاده از ابزار مخصوص برای بلند کردن پیچ را مشخص کنید.

·        آچار را روی سرپیچ قطب منفی گذاشته و عکس جهت حرکت عقربه های ساعت( به خاطر بسپارید : حرکت به سمت راست پیچ را محکم تر و چرخاندن به چپ آن را شل تر می کند) بچرخانید برای باز کردن پیچ نیاز به چرخش کمی است.

·        پس از باز کردن پیچ قطب منفی، سیم منفی را از باتری بکشید. سیم را جایی قرار دهید که حین انجام کار با باتری تماس پیدا نکند.

·        اگر کابل محکم به باتری وصل شده نیاز به یک ابزار خاص برای جدا کردن کابل از قطب منفی باتری است. می توانید این ابزار  را از مکانیکی یا فروشنده های لوازم جانبی تهیه کنید.

مرحله سوم نحوه جدا کردن باتری ماشین

مرحله چهارم

همین کار را برای جدا کردن قطب مثبت انجام دهید.

پس از جدا کردن کابل از قطب مثبت کاملا مراقب باشید که این کابل با هیچ یک از قطعات فلزی ماشین تماس پیدا نکند زیرا در این سیستم مقداری جریان برق وجود دارد که در صورت تماس آن با یک سطح فلزی به مدارات داخل ماشین آسیب می رساند.

 

نکات ایمنی در برداشتن و بستن بست باطری

1.     فقط لازم است در زمان باز کردن بست باطری در ابتدا بست قطب منفی از روی باطری به طور کامل باز نمایید. این کار باعث خواهد شد جریان برق از کل بدنه عبور نماید و اگر احتمالا در هنگام باز کردن بست قطب مثبت آچار به جداره خودرو برخود کند جرقه ای تولید نگردد.

2.     برای جدا کردن تا حد امکان پیچ بست را کاملا باز کرده و سپس با حرکت ارام بست را به سمت چپ و یا راست بچرخانید تا ازاد گردد.

3.     برای جلوگیری از سولفاته شدن سر باطری ماشین می توان روی بست را با گریس و یا مایع ظرفشویی بپوشانید.

 

مطالبی که در مورد باطری ماشین پیشنهاد می شود بخوانید:

بررسی مشکلات برقی خودرو

تعریف باتری و انواع آن

شارژ باطری ماشین

نشانه خرابی دینام

عمر باتری اتمی چه قدر است؟

عمر باطری اتمی اگر دینام ماشین درست باشد و ماشین برق دزدی و ایراد برقی نداشته باشد. تا پنج سال هم خواهد رسید.

قیمت باطری ماشین به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

مزایای نصب باتری توسط سپاهان باتری :

گارانتی تعویض باتری نصب شده:

 باطری های نصب شده دارای گارانتی تعویض هستند. باطری نصب شده در صورتی که مشکل داشته باشد، تعویض خواهد شد.

نصب باطری با تاریخ تولید :

کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کم تر از یک باطری با تولید جدید است. حتی زمان انباشته کردن باتری نیز ، ممکن است باتری قدرت خود را از دست بدهد. پس پیشنهاد می شود باتری هایی که در شش ماه اخیر تولید شده اند را خریداری کنید.

باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.

 برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

  1. علی فتاح
   باتری اوربیتال قرمزو سیلور چه تفاوتی با هم دارند
   1400/01/21 -
  1. رویا فرحمند
   نحوه فعال کردن گارانتی باتری ها به چه شکل است؟
   1400/01/21 - 16:01
  1. مهدی پناهی
   سرویس دهی عالی
   1400/01/22 - 12:04
 1. دوست عزیز سلام ، باتری اوربیتال باتری های اولیه سپاهان هستند و باتری اوربیتال سیلور کامل شده باتری اوربیتال قرمز هستند
  1400/01/25 - 11:32

یک دیدگاه بنویسید