منو
سنسور سرعت

سنسور سرعت


در مطالب قبلی در باتری کار درباره سنسور فشار روغن و سنسور اکسیژن صحبت کردیم حال در این مقاله می خواهیم به سنسور سرعت در خودرو بپردازیم.

کار اصلی در این سنسور سنجش سرعت می باشد که با داشتن یک پایه خروجی می تواند به صورت پالس اطلاعات مربوط به سرعت پلوس یا همان سرعت خودرو را به ای سی یو ارسال کند و همواره با دنده کیلومتر در ارتباط است.

از کجا متوجه شویم که سنسور سرعت خراب شده است؟ یک سری علائم ظاهری وجود دارد که با دقت به این علائم می توانید به این موضوع پی ببرید.

این علائم شامل موارد زیر است:

·        زمانی که شما پدال گاز را رها می کنید موتور خودرو خاموش شود.

·        با افزایش سرعت موتور به مراتب بدتر کار کند.

·        در برخی خودرو با خرابی این سنسور، سرعت سنج از کار می افتد.

آیا می دانید این سنسور در کجا قرار می گیرد؟

سنسور سرعت بر روی شفت خروجی گیربکس قرار دارد و زمانی که دور موتور در خودرو پایین است هیچ گونه اثری بر روی خودرو ندارد پس اگر دور موتور شما پایین است نمی توانید به دنبال خرابی سنسور سرعت باشید.

وظیفه سرعت سنج

مهمترین قسمت در هنگام رانندگی سرعت سنج خودرو می باشد که میزان سرعت را بر حسب کیلومتر بر ساعت می باشد.

سرعت سنج ها در دو نوع الکتریکی و مکانیکی در بازار موجود می باشند، که سرعت سنج های الکتریکی جز اختراعات جدید بشر می باشد که در خودروها زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و اما سرعت سنج های مکانیکی یا چرخشی دارای یک سری قطعه های مختلف می باشد که شامل یک درایو به وسیله چرخ دنده حلزونی شکل است که به یک آهنربای دائمی متصل شده است. آهنربا در داخل یک قطعه آهنی فنجانی شکل که به فنجان سرعت معروف است قرار دارد.فنجان سرعت به یک سوزن متصل است که این سوزن به وسیله یک فنر مویی نگه داشته شده است.این سوزن در داخل کابین راننده قابل مشاهده است. که میزان سرعت را با استفاده از درجه بندی هایی که بر روی صفحه آن ایجاد شده نشان میدهد.

در سرعت سنج جریان  چرخشی سبب تولید گشتاور کششی می کند که بر فنجان سرعت اثر کرده و فنجان و سوزن متصل به آن در مسیر مستقیمی که میدان مغناطیسی در حال چرخش می باشد ،دوران می کند.اما فقط در فاصله ای که فنر مویی اجازه میدهد. سوزن در فنجان سرعت زمانی به حالت سکون در می آید که نیروی مقاوم فنر مویی شکل معادل با نیروی تولید شده توسط میدان دوار گردد.

حال اگر سرعت خودرو افزایش یابد چه اتفاقی رخ می دهد؟ اگر سریعتر برانیم آهنربای دائمی داخل فنجان سرعت سریعتر خواهد چرخید و میدان قوی تری تولید می شود. که باعث تولید جریان چرخشی بیشتر و در نهایت باعث انحراف بیشتر سوزن سرعت سنج  خواهد شد.

آینده طراحی سرعت سنج ها :

یک ایرادی که در کلیه سرعت سنج ها وجود دارد در این است که راننده برای دیدن میزان سرعت باید حداقل یک ثانیه چشم از جاده بردارد و به سرعت سنج نگاه کند. حال باید منتظر باشیم ببین کمپانی های خودروساز در این زمینه چه تدابیری برای ما خواهند داشت.

شما می توانید سایر مطالب ما و کلیه قیمت باطری ماشین را در بزرگترین سایت فروش اینترنتی باتری ماشین دنبال کنید.