منو
ترمز خودرو و مشکلات احتمالی

ترمز خودرو و مشکلات احتمالی


حس بدی است که در هنگام رانندگی ممکن است ناگهان با آن مواجه بشویم این است که ترمز زیر پای ما خالی شود که امیدوارم

هیچ وقت هیچ کسی در این موقعیت قرار نگیرد ولی خب به هر حال ترمز هم مثل بقیه قطعات خودرو ممکن است دچار مشکل شود و حال در این مقاله سعی می کنم به بررسی این موضوع بپردازم.

شایع ترین علت در بروز این واقعه در خودروهایی با سیستم ABS خرابی این قطعه و در سیستم های فاقد ABS خرابی پمپ اصلی ترمز است.

چه عواملی بر اینکه در هنگام ترمز کردن پدال بیش از حد پایین می رود تاثیر گذار است؟

·       خرابی پمپ ترمز

·       هواگرفتگی سیستم ترمز

·       رطوبت گرفتن روغن ترمز

·       رگلاژ نبودن کاسه چرخ ها

چه عواملی باعث سفت شدن ترمز و عملکرد نا مناسب آن می شود.

·       خرابی بوستر

·       چرب شدن دیسک ها

·       اشکال در خلا شلنگ بوستر ترمز (این شیلنگ از یک طرف به بوستر و از طرف دیگر به مانی فولد هوا متصل است، وظیفه آن ایجاد خلاء در داخل بوستر است).

علل شایع برای زمانی که ترمز می گیرید و خودرو به طرف دیگر کشیده می شود چیست؟

اگر سرعت شما بالاتر از 20 کیلومتر بر ساعت است معمول ترین دلیل عدم توازن در اعمال نیروی ترمز به چرخ های راست و چپ است. چند مورد مهم ممکن است در این مشکل دخیل باشند:

·       خراب شدن پمپ اصلی ترمز،

·       درست کار نکردن سیلندر ترمز چرخها،

·       نشتی روغن از سیلندر ترمز چرخها،

·       چرب شدن یکی از دیسکها با روغن و گریس یا … است.

حال همه این موارد را گفتیم از علت ها صحبت کردیم ولی اگر در واقعیت در شهر، جاده یا هر جای دیگر با این واقعه مواجه شدیم چه کنیم؟ اولا توصیه باتری کار برای شما این است که در وهله اول خونسردی خود را حفظ کرده چون داشتن اضطراب هیچ کمکی برای رفع این مشکل به شما نمی کند.

*بررسی رفتار پدال ترمز: پس از آن باید رفتار پدال ترمز را بررسی کنید. اگر پدال نرم بود و زیاد پایین می‌رفت، به احتمال زیاد سطح روغن ترمز در آن کاهش یافته است یا سیلندر اصلی خراب شده که در این صورت با فشردن چندین باره پا بر روی پدال ممکن است بتوانید از سرعت خودرو بکاهید. اگر پدال ترمز سفت باشد، باید بررسی شود که آیا چیزی در قسمت پشت پدال قرار دارد که مانع ترمزگیری شود یا خیر.

*دنده معکوس: یکی دیگر از راه‌های موثر، استفاده از دنده معکوس مناسب است. دنده معکوس موجب می‌شود تا شما از ترمز موتور (Engine Brake) استفاده کنید و سرعت خودرو را کم کنید. البته قابل ذکر است که معکوس دادن باید اصولی باشد؛ برای مثال اگر در دنده ۴ هستیم، به دنده ۳ معکوس دهیم. در غیر این صورت موتور شما آسیب جدی می‌بیند.

*استفاده از نیروی اصطکاک: اگر جاده خلوت است، شما می‌توانید با آرام فرمان دادن و حرکات زیگزاگی و ایجاد نیروی اصطکاک باعث شوید تا سرعت خودرو رفته رفته کاهش بیابد. همچنین پستی بلندی‌های جاده نیر می‌توانند سرعت شما را کاهش دهند.

*استفاده از ترمز دستی: استفاده از ترمز دستی می‌تواند باعث کاهش سرعت شما شود. دقت داشته باشید که باید آرام آرام ترمز دستی را بکشید تا خودرو سرعتش کاهش پیدا کند. در صورتی که ترمز دستی را با تمام قدرت و تا انتهای بکشید، چرخ‌های عقب قفل می‌کند و این امر بدتر موجب به هم خوردن تعادل خودرو و اتفاق‌های ناگوار می‌شود.

*موانع طبیعی: اگر روش‌های بالا موثر واقع نشد، می‌توان با استفاده از موانع طبیعی خودرو را متوقف کرد. برای مثال کیسه‌های سیمان یا بشکه‌های آب موانع خوبی هستند که با تماس دادن کناره تایر خودرو با آن‌ها می‌توانید سرعت خود را کاهش دهید.