منو
بررسی علل لرزش خودرو

بررسی علل لرزش خودرو


قطعا برای شما پیش آمده است زمانی که خودروی شما روشن ولی ساکن است، یا در هنگام حرکت دچار لرزش می شود.

در این مقاله سعی کردم تمامی عواملی که باعث این لرزش شده است را شرح دهم. امیدوارم که مطالب این مقاله مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

لرزش خودرو می تواند ناشی از مشکلات درون موتوری یا یک عامل خارجی باشد که در زیر به آن می پردازیم:

۱- دمپر میل لنگ: نقش این قطعه کاستن از لرزش ها هنگام کار کردن است که در صورت خرابی، خودرو دچار لرزش غیر عادی می شود.

۲- شمع‌ها: اگر شمع ها نیز مشکل داشته باشند، ممکن است عمل احتراق به خوبی انجام نشده و در نتیجه موتور خودرو با لرزش مواجه شود. در این شرایط بهتر است، شمع های خودرو نیز بازبینی شوند تا از سالم بودن آنها اطمینان پیدا کنید. هنگامی که یکی از شمع ها به خوبی جرقه زنی نداشته باشد، در نتیجه یکی از سیلندرها با احتراق ناقص مواجه می شود که همین عامل سبب لرزش موتور خودرو در دور پایین و در حین حرکت نیز می شود.

۳- هوای بسیار سرد: در هوای سرد زمانی که از شب تا صبح خودرو حرکتی نداشته باشد با استارت زدن لرزش در خودرو حس می شود که با رسیدن به دمای مناسب از شدت آن کاسته می شود.

۴- محورها و کمک‌ها: آسیب دیدگی در این قسمت باعث انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو می شود.

۵- مشکلات موتور خودرو: زمانی که به اندازه کافی سوخت، هوا و یا جرقه نرسد که به طور کامل در مقاله علل کاهش راندمان خودرو مورد بررسی قرار گرفت، لرزش در اتاق خودرو حس می شود.

۶- مشکلات اکسل (محور چرخ خودرو): وسایل نقلیه ی ما دارای قسمت‌های چرخشی و رفت و برگشتی بسیاری است که برای کار کردن درست باید در جای مناسب قرار بگیرد. اگر اکسل در خودرو خم شود ممکن است تکان‌هایی در خودرو ایجاد شود و این مشکل با افزایش سرعت خودرو، بیشتر می‌شود.

۷- مشکل ترمز خودرو: اگر لرزش خودروی شما در حین ترمز بیشتر می‌شود اولین احتمال این خواهد بود که ممکن است روتر ترمز شما تاب خورده باشد. روتر یک دیسک نقره‌ای شفاف است که به یک سیستم ترمز مجهز است. این قسمت می‌تواند در اثر پارگی و یا سائیدگی دچار تغییر شکل شود. بهتر است به یک متخصص درباره وضعیت لنت‌های ترمز خود بگوئید تا او شما را هدایت کند.

۸- ایراد داشتن تایر خودرو: می توان گفت مشکلات در تایر خودرو اصلی ترین مشکل در لرزش یک خودرو می باشد.

مشکلات تایر خودرو دلیل اصلی برای این مشکل است، زیرا تایر یکی از اجزای اصلی برای حرکت خودرو است و می‌تواند منبع اصلی لرزش خودروی شما باشد.

تمامی مشکلاتی که در بالا عنوان شد، می‌توانند دلیلی بر لرزش خودرو در ابتدای حرکت باشند. با بروز هر یک از این موارد، خودرو در هنگام حرکت اولیه با سختی مواجه شده و دچار لرزش می‌شود. اگر لنت‌های صفحه کلاچ خودروی ما تمام شود یا بسوزد، در نتیجه کلاچ درهنگام درگیر شدن با فلایول، کارایی لازم را نخواد داشت و موجب ایجاد لرزش و سختی جا رفتن دنده‌ها در خودرو می‌شود و در تعویض تمامی دنده‌ها این مشکل پیش خواهد آمد.

مقالات ما را در باتری کار دنبال کنید.