منو
بررسی باطری ماشین های ایرانی

بررسی باطری ماشین های ایرانی


همانطور که خودتان مستحضرید باطری ماشین یکی از ضروری ترین قطعات برای خودرو شما محسوب می شود و با توجه به فضای

گرانی و افزایش قیمت های باتری ها در ماه های اخیر، رییس اتحادیه باتری سازان ایران در خصوص افزایش قیمت باتری در شرکت های باتری سازی اعلام کرد این افزایش قیمت ریشه در مواد اولیه آن ها دارد. شاید شنیده باشید که چالش بزرگ شرکت های باتری سازی کمبود ماده اولیه ساخت باتری که همان سرب است، می باشد چون 70 الی 80 درصد باتری ها را سرب تشکیل می دهد. در حالی که ایران در بازار جهانی به لحاظ منبع سرب بسیار غنی می باشد!

از طرفی خریداران باطری ماشین با معضل تقلبی بودن آن ها نیز مواجه هستند که پیشنهاد باتری کار برای شما خریدار محترم استفاده از محصولات با کیفیت ایرانی و گارانتی مناسب است. زیرا در قیاس بین  نمونه های خارجی و ایرانی باطری ماشین، گارانتی باتری های ایرانی است که مدت زمان طولانی تر نسبت به باتری های خارجی دارند. برای مثال باتری های کره ای که در حال حاضر طرفداران خاص خود را در بازار باطری ماشین داراست، دارای گارانتی 6 ماهه است این درحالی است که تمام شرکت های باتری سازی ایرانی بالای یک سال گارانتی به مشترکین خود می دهند.

آیا در خصوص صادرات باطری ماشین به سایر کشورها چیزی شنیده اید؟

علی اکبری رییس اتحادیه باتری سازان ایران در خصوص وضعیت شرکت‌های سازنده باتری  گفت: در حال حاضر ۱۸ کارخانه در زمینه ساخت باتری در کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۱۱ کارخانه به صورت فعال به ساخت باتری می‌پردازند. لازم به ذکر است که شرکت‌های باتری‌سازی ایرانی با توجه به کیفیت مناسب محصولات حتی در زمینه صادرات نیز فعال هستند و به کشورهای مختلف صادرات انجام می‌دهند. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که مردم از باتری‌های تولید داخل حمایت کنند چرا که این باتری‌ها به خوبی توان رقابت حتی با محصولات کره‌ای را نیز دارند.

به تبع با گران‌تر شدن ارز، نرخ باتری نیز افزایش پیدا می‌کند، اما بالا رفتن نرخ قیمت ها، چارچوب و قواعدی دارد و چنین افزایشی تامل برانگیز به نظر می‌رسد و انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی ربط نسبت به بهبود شرایط در این عرصه، اقدامات لازم را اجرایی کنند.

پیش از موج تورم اخیر، قیمت باتری های ایرانی برای خودرویی مانند پراید از رقمی در حدود 130 هزار تومان شروع می شد و تا بیش از 300 هزار تومان در مدل های آمپربالا و وارداتی ادامه داشت، اما حالا با تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه، این قیمت ها بین دو تا 3.5 برابر افزایش داشته است و در خصوص خودروهای وارداتی که به باتری های مخصوص کم تیراژ محتاجند نیز شاهد افزایش چند برابر شدن قیمت ها هستیم به شکلی که حالا شنیدن رقم های میلیونی نیز برای باتری خودروهای اروپایی به هیچ عنوان دور از انتظار نیست.