منو
باتری و درجه بندی آن

باتری و درجه بندی آن


درجه باتری توسط استاندارد اروپایی EN 60095-1 که مشخصه های فنی و خواص باتری های مخصوص خودرو را بیان می کند. مشخص می گردد.

 

مهم ترین پارامتر های درجه بندی باتری عبارت اند از :

1.     درجه ظرفیت (مثال: 55 آمپر)

آمپر باتری نشان دهنده قدرت و ظرفیت یک باتری است. بسته به حجم موتور خودرو ها و تجهیزات جانبی آنها مقدار آمپر متفاوت است.

معمولا ظرفیت باتری ها از 35 تا 220 آمپر است.

2.     درجه ولتاژ ( 12 ولت)

3.     جریان تست درجه پایین حرارتCCA (مثال : 5000 آمپر)

در مقاله علائم اختصاری باطری ماشین کاملا به تعریف مفهوم CCA پرداختیم شما با مراجعه به این مقاله می توانید کاملا با یا این مفهوم آشنا شوید.

باتری های مطابق با استاندارد اروپا و استاندارد ایران

باتری های مطابق با استاندارد اروپا باتری باید بتواند در دمای 18 درجه سانتی گراد جریان 560 آمپر را به مدت 30 ثانیه تامین کرده و دچار افت ولتاژ کمتر از 7.2 ولت نیز نمی شود. و همچنین طبق استاندارد ایران ISIRI مخفف Institute of Standard & Industrial Research of Iran (موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران) باتری را می تواند جریان 480 آمپر را برای سی ثانیه تامین کند.

شماره فنی اروپایی(ETN Number )

شماره فنی اروپایی در سال 1998 جایگزین شماره استاندارد DIN در آلمان قرار گرفت.

این شماره چند رقمی که بر روی باتری و جعبه آن ذکر میگردد بیانگر سه مشخصه ولتاژ، ظرفیت و جریان تست درجه حرارت پایین باتری می باشد.

به طور مثال بر روی بدنه باتری عدد 060059666 ذکر گردیده است.

اولین رقم شماره فنی ETN ولتاژ باتری را مشخص می کند که در مثال بالا عدد 6 ذکر شده که در این شماره فنی 6 برای 12 ولت به کار رفته

دومین و سومین رقم شماره فنی ETN بیانگر ظرفیت باتری است که در مثال فوق عدد 66 ذکر شده که بیانگر 66 آمپر ساعت بودن باتری است. در ظرفیت های بالاتر از 100 آمپر ساعت، اولین رقم به ازای هر 100 آمپر ساعت به اندازه 1 عدد افزایش خواهد داشت.

چهارمین و پنجمین و ششمین رقم شماره فنی شماره سریال باتری را نشان می دهد که در مثال فوق شماره سریال باتری 059 می باشد.

هفتمین، هشتمین و نهمین رقم شماره فنی ETN کدی را تشکیل می دهند که 10 برابر آن همان جریان تست درجه حرارت پایین باتری است  در مثال فنی فوق عدد 060 ذکر شده یعنی 10 برابر آن که می شود 600 جریان تست درجه حرارت پایین تری به واحد آمپر است.

جهت مشاهده قیمت های انواع بهترین باتری ماشین می توانید از بخش سفارش باطری ماشین یا بخش جستجو بر اساس نوع خودرو و یا باتری در سایت باتری کار مشاهده کرده و سایر مقالات ما را در باتری کار دنبال کنید.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید