منو
گلگیر و تاریخچه آن

گلگیر و تاریخچه آن


گلگیر بخشی از بدنه خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگر است که بر دور چرخ های آن وسیله قرار دارد. هدف از ایجاد این وسیله جلوگیری از پرتاب شدن شن و ماسه ، گل، سنگ یا آب روی زمین به هوا در زمان حرکت وسیله نقلیه است.


 


قطعه گلگیر در بسیاری از خودرو ها، بخصوص اتومبیل های آفرودی، برآمدگی خاصی دارد و به شکلی نقش ضربه گیر را در بدنه خودرو ایفا می کنند، این فرم از گلاگیر ها نباید هیچ گونه جوشکاری در پروسه ترمیم آنها انجام شود، زیرا ساختار چند لایه ای هستند که هر لایه با چگالی خاصی ساخته شده و پروسه جوشکاری می تواند به کل ساختار آسیب بزند.

تاریخچه گلگیر

علت اصلی وجود گلگیر، امنیت سرنشینان نیست. بنا به قدیمی ترین آثار به جا مانده، وقتی گاری ها در گل حرکت می کردند، با چرخش چرخ و قرار گرفتن گل در بالا ترین محور دایره ای چرخ، بنا به نیرو های فیزیکی، شی یا کثیفی وصل شده به چرخ به هوا پرتاب می شد. این امر سبب کثیف شدن بدنه وسیله نقلیه در اطراف چرخ می شود. با بالا رفتن سرعت وسیله نقلیه، شعاع پرتاب این گل و لای نیز بیشتر می شد و گاهی به لباس های سرنشینان نیز می رسید.

اولین نمونه های گلگیر صرفا برای جلوگیری از کثیفی بودند و هیچ گونه انگیزه امنیتی در اختراع آنان نبود.

در اواخر دهه 40، با تمرکز بیشتر بر طراحی ها، توجه عده ای به سایز لاستیک خودرو معطوف شد. این عمل نکته ریزی را شکوفا کرد و آن هم این بود که سایز لاستیک بسیار وابسته به سایز گلگیر است. همین امر موجب تولید خودرو هایی با شعاع گلگیر بسیار بزرگ شد. مدتی طول کشید تا طراحان با مطالعات بر فاکتور های عبور هوا از بدنه دریابند که دومین عامل موث بر این امر شکل گلگیر است.

تا قبل از این نتیجه گیری ، عموم خودرو ها گلگیر های بسیار ساده با سطوح داخلی ابتدایی و خشن داشتند. این موضوع دو مشکل نهفته داشت. اول اینکه به مرور زمان با پرتاب شدن گل و لای لاستیک به سطح داخلی گلگیر و خشک شدن آن، بر ضخامت گلگیر افزوده میشد و این امر سبب کمتر شدن فضای بالای لاستیک میشد که محدوده بازی کردن کمک فنر ها را کوچک تر میکرد. دوم اینکه فضای خالی بین گلگیر و لاستیک، نقش بسیار مهمی در انتقال هوا از طرفین لاستیک در حین حرکت دارد و این موضوع یکی از اصلی ترین رکن های آیرودینامیک خودرو است. چنان که در بسیاری از خودرو های سوپر اسپرت امروزی مانند لامبورگینی، فراری، آئودی و … دریچه هایی را در طرفین خودرو و نزدیک به گلگیر ها میبینیم که کارشان انتقال هوا از بدنه خودرو به عقب، برای هرچه کمتر کردن اصطکاک است.

با انقلاب طراحی خودروهای آمریکا که فورد بانی اصلی آن بود، توجه بسیاری به گلگیر ها شد. علاوه بر تمرکز بالای آیرودینامیکی، کم کم متوجه شدند که یکی از اصلی ترین رکن های زیبایی خودرو مخصوصا از طرفین، شکل کلی در و گیلگیر ها است که با هم تقدی چشم بیننده میشود .

به طور کلی، میتوان اینگونه نتیجه گیری کرد که گلگیر ها روند انگیزه طراحی و استفاده خود را به صورت ترتیبی پاکیزگی، زیبایی، آیرودینامیک، زیبایی، طی کرده اند و بنا به این نمودار خطی، احتمال قوی وجود دارد که عامل بعدی منقلب در طراحی گلگیر ها نیاز مند نسل جدیدی از خودرو هاست که فاکتور هایی را دارا هستند که هنوز برای ما ناشناخته است .

برای اطلاع از قیمت باطری ماشین و بهترین باتری ماشین به بزرگترین سایت فروش اینترنتی باتری ماشین مراجعه نمایید.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید