منو
چرا عقربه سرعت سنج خودرو قابل اعتماد نیست؟

چرا عقربه سرعت سنج خودرو قابل اعتماد نیست؟


در مقالات قبلی باتری کار در مورد چگونگی عملکرد سنسور سرعت صحبت کردیم، در این مقاله می خواهیم به این موضوع که چرا نباید به عقربه سرعت سنج اعتماد کرد بپردازیم.

 مهمترین قسمت در هنگام رانندگی سنجش میزان سرعت خودرو می باشد، سرعت سنج های نصب شده بر روی خودرو میزان سرعت خودرو را اندازه گیری نمی کند بلکه تعداد دورهای چرخش تایر خودرو را محاسبه می کند این میزان چرخش یا دور خوردن نیز از طریق کابل یا سنسور متصل به خروجی جعبه دنده یا چرخ‌ها دریافت و انتقال داده می‌شود.

چگونگی تبدیل این اطلاعات به سرعت خودرو به گونه‌ای است که سرعت سنج‌های رایج باید در حین اندازه گیری سرعت خودرو میزان محیط لاستیک را اندازه گیری کرده و از آنجا که محیط لاستیک به دلیل انبساط و اصطکاک به طور دائم در حال تغییر است هرگز سرعت دقیق خودرو به شما گفته نمی شود.

فاصله مرکز چرخ تا سطح برخورد لاستیک با زمین است که به دلیل برخورد بخش انعطاف پذیر لاستیک با زمین به صورت دائم در حال تغییر شکل است.

تغییر شکل لاستیک بستگی به میزان فشار و وزن خودرو دارد به همین دلیل اگر در صبح سرعت سنج خودروی شما سرعت را صحیح به شما نشان دهد ممکن است در بعد از ظهر به دلیل گرم بودن و به طبع دمای بالاتر لاستیک ها سرعت نادرستی را به شما نمایش دهد.عواملی مثل تنش وزنی بیشتر خودرو و فرسوده شدن عاج لاستیک ها در کاهش دقت سرعت سنج تاثیر گذار است.

خودروسازان برای این که شما مجبور به پرداخت جریمه نشوید، سرعت سنج ها را جوری تنظیم می‌کنند که سرعت بالاتر از واقعیت را به شما نشان دهند. به طور مثال قوانین اتحادیه اروپا این اجازه را می‌دهد که به میزان 10 درصد بعلاوه 6 کیلومتر بر ساعت بالاتر از سرعت واقعی خودرو به شما نشان داده شود.

شما می توانید سایر مطالب ما و کلیه قیمت باطری ماشین را در بزرگترین سایت فروش اینترنتی باتری ماشین دنبال کنید.