منو
علت لرزش فرمان هنگام فشردن پدال ترمز

علت لرزش فرمان هنگام فشردن پدال ترمز


لرزش فرمان هنگام ترمزگیری می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که معمولا رفع علت آن کم هزینه است، اما در بهبود عملکرد خودرو تاثیر گذار می باشد ، برای آگاهی از مهم ترین علت های لرزش فرمان با باتری کار همراه باشد.


 


برخی از مهم ترین علت های لرزش فرمان که باعث بروز این مشکل می شود عوامل زیر می باشد: بالانس نبودن رینگ ، شکستگی دسته موتور ، شل بودن پیچ های چرخ که هیچ کدام از این عوامل به تنهایی نمی تواند سبب لرزش فرمان شود. علت اصلی بروز عیب در دیسک های ترمز است. دیسک ترمز یک صفحه‌ی فلزی دوار است که عرض آن به نوع و مدل خودرو بستگی دارد و توسط لنت ترمز پوشیده شده است. هنگام فشردن پدال ترمز، لنت به سطح دیسک فشار وارد می‌کند و این اصطکاک سبب تولید گرما می‌شود. گرمای تولید شده باید به‌صورت یکنواخت در سطح دیسک توزیع و دفع شود.

با گذشت زمان اصطکاک باعث می‌شود که سطح دیسک دچار پوسیدگی شود. کاهش ضخامت و خم شدن دیسک دو نتیجه‌ی اجتناب‌ناپذیر اصطکاک و تولید و دفع گرما می باشد. با اعمال ترمز در سرعت‌های بالا، در تماس لنت با سطح دیسک، صدا و لرزش ایجاد و این لرزش ازطریق اتصالات به فرمان منتقل می‌شود، بنابراین لرزش و صدا هنگام ترمزگیری دو نشانه‌ی قطعی از ایراد دیسک ترمز است.

همان‌طور که اشاره شد، لرزش فرمان دلایل متفاوتی دارد، اما لرزش تنها در هنگام ترمزگیری به احتمال بسیار زیاد تنها به وجود عیب در دیسک و متعلقات آن محدود می‌شود. مهم ترین و ساده‌ترین عیب ناشی از سفت‌کردن نامتقارن پیچ‌های اتصال دیسک است. برای بررسی آن کافی است به یک مکانیک مراجعه کنید تا با بهره‌گیری از ترک‌متر (گشتاورسنج) نسبت به کنترل درجه‌ی سفتی پیچ‌ها اقدام کند و در صورت لزوم با باز و بسته کردن دیسک‌ها این ایراد را برطرف کند. توجه داشته باشید که رعایت گشتاور استاندارد هر دیسک اهمیت زیادی دارد و به‌طور معمول گشتاور استاندارد روی دیسک حک شده است.

علت بعدی که بارزترین دلیل ایجاد لرزش فرمان هنگام ترمزگیری است، تاب برداشتن دیسک ترمز است. تاب برداشتن دیسک در خودروهای امروزی بسیار شایع‌تر از گذشته است و دلیل این امر کاهش ضخامت دیسک در جهت کاهش وزن و مصرف سوخت است. برای تشخیص دیسک‌تاب‌دار ساده‌ترین راه جداکردن چرخ و چرخاندن دیسک است. اگر هنگام چرخاندن دیسک صدای منقطع سایش ایجاد شود یا دیسک آزادانه نتواند چرخش داشته باشد، دیسک خودرو دچار ایراد شده است. به‌علاوه، اگر در سطح دیسک فرورفتگی یا برآمدگی واضح وجود داشته باشد باید نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید.

اگر تاب دیسک زیاد نباشد، می‌توان با بازکردن آن و ماشین‌کاری ضمن برداشتن لایه‌ای بسیار نازک از سطح آن نسبت به تعمیر دیسک اقدام کرد. البته نباید فراموش کرد که کاهش ضخامت هرچند اندک دیسک می‌تواند ویژگی‌های دیسک در توزیع و دفع یکنواخت گرما را تحت تأثیر قرار دهد و این امر سبب می‌شود که دیسک خیلی سریع دوباره دچار مشکل شود.

تعمیر لرزش فرمان در هنگام ترمز گیری امری ضروری است زیرا فقط با دیسکی که پیچ‌هایش به‌صورت غیریکنواخت محکم شده است، می‌توانید ماه‌ها یا حتی چند سال به رانندگی ادامه دهید، همچنین باید توجه داشته باشید که عدم رفع ایراد و ادامه‌ی استفاده از خودرو در این شرایط می‌تواند هزینه‌های تعمیر را چندین برابر کند.

اگر لرزش فرمان به‌دلیل شل بودن پیچ‌های تایر باشد، رانندگی با خودرو بسیار خطرناک خواهد بود و رسیدگی در جهت رفع مشکل باید هرچه سریع‌تر انجام شود. در شرایطی که دیسک ترمز دچار تاب شده است، احتمالا می‌توان تعمیر دیسک را تا حدودی به تعویق انداخت، اما باید توجه داشته باشید که لرزش‌های مزمن می‌تواند سبب خوردگی سریع‌تر سایر اجزای خودرو و افزایش هزینه‌های تعمیر شود.

شما می توانید سایر مطالب ما و کلیه قیمت باطری ماشین را در بزرگترین سایت فروش اینترنتی باتری ماشین دنبال کنید.


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید