منو
ضرورت استفاده از ضد یخ

ضرورت استفاده از ضد یخ


سایت باتری کار یک سایت فروش آنلاین باطری ماشین است که در این سایت مطالب بسیار زیادی راجب هر آنچه که به خودرو مربوط است می توانید بیابید و مطالعه کنید

در بسیاری از خودرو هایی که از سیستم خنک کننده آبی در آن استفاده می شود، همواره مشکلاتی از قبیل یخ زدن مایع خنک کننده(آب داخل رادیاتور) و یا رسوب املاح در سیستم خنک کننده خودرو و یا خورندگی قطعات خودرو به دلیل آب استفاده شده در آن وجود دارد، که می توان این مشکلات را با استفاده همیشگی ضدیخ در سیستم خنک کننده خودرو به پایین ترین حد خود رساند.

ضد یخ چیست

ضد یخ در واقع مایعی است که به مخزن آب رادیاتور خودرو اضافه می کنیم تا در فصول سرد سال آب داخل سیستم خنک کننده اتومبیل دچار یخ زدگی نشود. استفاده از ضد یخ در زمستان و زمانی که هوا بسیار سرد است یک امر ضروری است.

ضرورت مصرف ضد یخ

مهم ترین وظایف پیش بینی شده برای ضد یخ به این شرح است:

پیشگیری از یخ زدگی در فصول سرما

جلوگیری از آسیب به قطعات موتور و رادیاتور

افزایش دمای جوش آب در فصل گرما

کاهش رسوبات رادیاتور و موتور در نتیجه پیشگیری از جوش آوردن  موتور

جلوگیری از خوردگی و اکسید شدن قطعات موتور

انتقال حرارت موتور به رادیاتو

انواع ضد یخ

ضد یخ ها در دو گروه اضلی در بازار وجود دارند:

ضد یخ با پایه معدنی : این گروه از ضد یخ ها بیشترین مصرف را در بازار دارند و زمان کارکرد آنها در موتور بین یک تا 2 سال می باشد.

ضدیخ پایه آلی : این گروه از ضد یخ ها به دلیل نوع مواد مورد استفاده در آنها، طول عمر بالاتری بین 3 الی 5 سال خواهند داشت که در خودرو های گاز سور به دلیل احتمال خوردگی بیشتر قطعات فلزی، حتما باید از این نوع ضد یخ استفاده گردد.

ترکیب انواع ضد یخ ها

نباید ضد یخ با پایه آلی را با پایه معدنی ترکیب کرد. این کار معمولا سبب می شود تا مایع خنک کننده به دلیل واکنش شیمیایی به نوعی لجن تبدیل شود. در نظر داشته باشید که ترکیبات ضد یخ با پایه آلی هنوز یک فن آوری روبه توسعه به حساب می آیند و ترکیباتی نیز وجود دارند که ادعای انطباق با ضد یخ هایی با پایه آلی و معدنی را به طور همزمان دارند، اما شرط ایمن و جانب احتیاط این است که از همان فرمولاسیونی که قبلا در خودرتان وجود داشته استفاده کنید.

برای خودرو های قدیمی

اگر خودرویتان بیش از 15 سال سن دارد و دارای موتوری از جنس دو فلز یعنی تنه سیلندر آهنی و سر  سیلندر  و رادیاتور آلمینیومی است، از ضد یخ با پایه اسید آلی هیبرید یا مایع خنک کننده G05 استفاده کنید. زیرا سیلیکات موجود در آن، بهترین حفاظت از آلمینیوم در برابر خوردگی را تامین می کند.