منو
برف پاک کن خودرو چیست و چه گونه کار می کند؟

برف پاک کن خودرو چیست و چه گونه کار می کند؟


برف پاک کن یا شیشه پاک کن یکی از مهم ترین ابزار ایمنی است که وجود آن در بسیاری از وسیله نقلیه شامل خودرو های سواری، کامیون، اتوبوس، قطار، کشتی، هواگرد ها و حتی شاتل فضایی ضروری محسوب می شود.


 


برف پاک کن ابزاری برای از بین بردن باران، ذرات کثیف و گاهی حتی برای پاک کردن برف و یخ  از شیشه جلو اتومبیل یا شیشه عقب استفاده می شود.

مهم ترین قطعات سیستم برف پاک کن خودرو، 2 عدد قطعه مکانیکی محسوب می شوند که وظیفه تامین نیرو برای حرکت رفت و برگشتی تیغه ها، روی شیشه با سرعت بالا را بر عهده دارند. بدین منظور چرخ دنده کرمی برای کمک به موتور الکتریکی در نظر گرفته شده است تا گشتاور موتور برقی را تا 50 برابر افزایش دهد و درنقطه مقابل سرعت خروجی موتور را به نصف کاهش دهد.

نیروی به وجود آمده در این سیستم توسط رابط های مکانیکی سبب حرکت تیغه های شیشه پاک کن می شود. مدار الکتریکی در سیستم شیشه پاک کن در هر لحظه مکان تیغه ها را شناسایی می کند. در واقع وجود میله کوچک متصل به محور چرخ دنده و ارتباط آن با شاتون بلند سبب حرکت رفت و برگشتی تیغه ها بر روی شیشه می شود.

انواع تیغه برف پاک کن

·       برف پاک کن با تیغه معمولی

برف پاک کن با تیغه معمولی، ساخته شده از پلاستیک فشرده است و با تابش خورشید و تغییر شرایط آب و هوایی، بافت خود را از دست می دهد، سفت و خشک شده و در نهایت ترک خورده و پاره می شود. عمر این برف پاک کن بسیار کوتاه است و شما به اجبار باید بعد از مدت زمانی کوتاه، آن را تعویض کنید.

·       برف پاک کن با تیغه ژله ای

در مقابل برف پاک کن معمولی، برف پاک کن ژله ای قرار دارد که از سیلیکون ساخته شده و عملکرد بهتری به نوع پلاستیکی دارد. برف پاک کن ژله ای، به خوبی به شیشه می چسبد و شرایز مساعد تری برای شیشه اتومبیل فراهم می کند و در نتیجه موجب بهبود دید راننده در هنگام رانندگی در باران می شود. عمر برف پاک کن ژله ای، بیشتر از نوع پلاستیکی است و در صورت تابش آفتاب و تغییر شرایط جوی، ساختار اولیه خود را از دست نمی دهد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله های ما را در باتری کار دنبال کنید


برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

یک دیدگاه بنویسید