منو
باتری اتمی یا اسیدی

باتری اتمی یا اسیدی


اگر به دنبال تعویض باتری قدیمی خود با یک باطری جدید هستید یکی از سوالاتی که پیش رویتان است، "باتری اتمی بهتر است یا اسیدی " و همچنین تفاوت این دو نوع باتری در چیست؟


امروزه کارخانه های تولید کننده باطری تولیداتشان را به دو صورت عرضه می کنند.

1.     باطری ماشین اسیدی

2.     باطری ماشین اتمی (کلسیمی)

هر دوی این باتری ها قابلیت شارژ (charge) و دشارژ شدن (Decharge) دارند، و در آمپر های متفاوت تولید می شوند. همچنین، قدرت و خروجی آمپر باتری های اتمی و اسیدی کاملا یکسان است. آنها ولتاژ 12 ولت و برق رسانی یکسانی دارند که با اتصال قطب مثبت و قطب منفی تعبیه شده روی باتری قابل استفاده هستند.

پیش از اینکه تفاوت این دو نوع باطری ماشین را بگوییم قصد داریم اول شما را با این دو نوع باتری آشنا کنیم.

باتری اسیدی : در باتری های اسیدی 6 محفظه یا سلول وجود دارد که در هر کدام از آن ها، چند صفحه مثبت و منفی از جنس سرب قرار گرفته است. بین صفحات مثبت و منفی که در محلول الکترولیت 65 درصد آب و 35 درصد اسید سولفوریک قرار دارند، جداکننده نفوذ نا پذیر نصب شده است. صفحات منفی باتری به دنبال واکنش با محلول الکترولیت و از دست دادن الکترون هستند. همان طور که اشاره شد در هر محفظه ی باتری، چند صفحه سربی قرار گرفته است. صفحات هر محفظه توسط یک اتصال دهنده به هم مرتبط هستندو  هر کدام از محفظه ها بین 2 تا 2.2 ولت برق تولید می کنند که به همین دلیل باتری 12 ولتی نام گذاری شده اند. نکته مهم در باتری های سنتی اسیدی، نظارت بر مقدار محلول آن ها اضافه شود.

باتری اتمی : به نوعی از باتری ها گفته می شود که صفحات داخل آن قبل از ساخت، شارژ شده و به صورت دسته صفحه درآمده باشد و در نهایت مونتاژ شود.

این باتری که باتری سیلد نیز نامیده می شود، باتری پلمپ شده ای است که دارای درپوش سکپارچه ای می باشد. باتری اتمی برخلاف باور عمومی دارای الکترولیت می باشد. اما به دلیل جنس خاص صفحات داخل آن، نیاز به افزودن آب مقطر ندارد. راه شناخت این گروه از باتری ها از روی ظاهر آنها و نداشتن پیچ برای افزودن اسید می باشد.

این نوع باتری با استفاده از نوع فناوری کلسیم – کلسیم و یا کلسیوم سیلور ساخته شده است. این دو نوع جدید ترین مدل هستند و نسبت به سایر باتری ها قیمت و طول عمر بیشتری دارند. لازم به ذکر است که شرکت باتری کار به عنوان نماینده سپاهان باتری، عرضه کننده مستقیم و بدون واسطه انواع باطری ماشین با ارزان ترین قیمت باطری ماشین در سراسر استان تهران و البرز می باشد.

تفاوت باتری اتمی و اسیدی

تفاوت عمده در این دو نوع باطری جنس صفحات، داخل باطری ماشین می باشد.

باطری های اتمی که اشتباها به باطری خشک در کشور ما معروف است و مصرف کنندگان تصورشان بر این است که داخل این نوع باتری  اسید وجود ندارد باید گفت این تصور اشتباه است. داخل این باطری ها مانند باطری های اسیدی، اسید وجود دارد. ولی به دلیل جنس و نوع صفحات داخل باطری الکترولیت آن کاهش نمی یابد و نیازی به چک کردن سطح اسید آن نیست. برای همین این نوع باطری ها را باطری های بدون نیاز به مراقبت می نامند.

تمام نکات ذکر شده حاکی از برتری باتری های اتمی نسبت به باتری های اسیدی است. به همین دلیل است که افراد ترجیح می دهند برای بالا بردن کیفیت و کارایی استفاده از خودروی خود، باتری های اتمی را برگزینند تا برای عملکرد خودروی آن ها مفید باشد.

با توجه به این که تولید کنندگان داخلی هر روز در حال افزایش سطح کیفتی تولیدات خود هستند، لذا در باتری های ساخت وطن، در قیاس با نمونه های خارجی کاستی، محدودیت، ایراد و نقص چندانی مشاهده نمی شود.

مزایای باتری اتمی

·        در این نوع باتری ها آب مقطر به کار نرفته است.

·        امکان شارژ دوباره باتری وجود دارد.

·        نیاز به تعمیرات و بازدید کمتر نسبت به نوع اسیدی دارد.

·        در برابر شارژ بیش از حد و همین طور دشارژ شدن مقاومت بالایی دارد.

عمر باتری اتمی چه قدر است؟

عمر باطری اتمی اگر دینام ماشین درست باشد و ماشین برق دزدی و ایراد برقی نداشته باشد. تا پنج سال هم خواهد رسید.

قیمت باطری ماشین به چند عامل بستگی دارد.

1.     کشور سازنده باتری ماشین

2.     شرکت سازنده باتری

3.     نوع اتمی یا اسیدی بودن باتری

4.     ظرفیت آمپراژ

5.     تاریخ اعتبار گارانتی

6.     تاریخ سال ساخت

مزایای نصب باتری توسط سپاهان باتری :

گارانتی تعویض باتری نصب شده:

 باطری های نصب شده دارای گارانتی تعویض هستند. باطری نصب شده در صورتی که مشکل داشته باشد، تعویض خواهد شد.

نصب باطری با تاریخ تولید :

کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کم تر از یک باطری با تولید جدید است. حتی زمان انباشته کردن باتری نیز ، ممکن است باتری قدرت خود را از دست بدهد. پس پیشنهاد می شود باتری هایی که در شش ماه اخیر تولید شده اند را خریداری کنید.

باتری کار پیشنهاد میکند سری به مقاله باتری و درجه بندی آن بزنید زیرا در آن مقاله کاملا توضیح داده شده است که شما برای اینکه آمپر خودرو خود را پیدا و تشخیص بدهید باید چه کار بکنید.

باتری کار به عنوان یک استارت آپ تخصصی و امداد باتری در زمینه فروش باطری ماشین و ارائه انواع باتری ماشین به فعالیت می پردازد. حمل، نصب و تست دینام و سیستم برقی خودرو کاملا رایگان بوده و به جز هزینه باتری شما هیچ هزینه دیگری پرداخت نخواهید کرد. و همچنین تعویض باتری ماشین در محل انجام می شود.

 برای خرید باطری ماشین همین الان اقدام کنید.


نظرات و پیشنهادات

  1. علی فتاح
   باتری اوربیتال قرمزو سیلور چه تفاوتی با هم دارند
   1400/01/21 -
  1. رویا فرحمند
   نحوه فعال کردن گارانتی باتری ها به چه شکل است؟
   1400/01/21 - 16:01
  1. مهدی پناهی
   سرویس دهی عالی
   1400/01/22 - 12:04
 1. دوست عزیز سلام ، باتری اوربیتال باتری های اولیه سپاهان هستند و باتری اوربیتال سیلور کامل شده باتری اوربیتال قرمز هستند
  1400/01/25 - 11:32

یک دیدگاه بنویسید