منو
آشنایی با رادیاتور خودرو

آشنایی با رادیاتور خودرو


سایت باتری کار یک سایت فروش آنلاین باطری ماشین است که در این سایت مطالب بسیار زیادی راجب هر آنچه که به خودرو مربوط است می توانید بیابید و مطالعه کنید.

دمای موتور خودرو بر اثر احتراق، به شدت افزایش پیدا می کند. بنابر این باید به روشی حرارت تولید شده در داخل سیلندر خودرو را به محیط خارج از سیلندر منتقل کنیم. یکی از سیستم های بسیار حیاتی و مهم که در هر وسیله نقلیه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند سیستم خنک کننده موتور است. این سیستم شرایط را فراهم می کند تا موتور اتومبیل در دمای استاندارد تعریف شده خود، کار کند و اجازه بالا تر رفتن و یا پایین تر آمدن دما را از دمای استاندارد تعریف شده برای آن نمی دهد.

همان طور که می دانید اساس عملکرد موتور اتومبیل بر اساس انفجار سوخت در داخل سیلندر های موتور است که نیروی حاصل از انفجار، سیلندر ها را به عقب رانده و این نیرو رو به جلو و عقب نهایتا تبدیل به نیروی دورانی می شود. اما این انفجار مسلما باعث بالا رفتن بیش از حد دمای موتور شده و به موتور آسیب وارد یا حتی منجر به ذوب یا تغییر شکل آن خواهد شد. پس وود یک سیستم خنک کننده که بتواند دمای موتور را ثابت نگه دارد الزامی است.

به طور ساده اگر بخواهیم بگوییم رادیاتور شبیه نعلبکی می باشد، برای اینکه چایی داخل استکان خنک شود مقداری از آن را در نعلبکی می ریزند، چون نعلبکی دارای سطح بزرگتری و در معرض هوای بیشتر می باشد و احتمالا کمی فوت می کنند تا چایی خنک شود.

انواع رادیاتور

·       رادیاتور عمودی : در این نوع رادیاتور جریان سیال خنک کننده از طرف بالا رادیاتور وارد شده بعد از خنک کاری از ناحیه کف آن خارج می شود.

·       رادیاتور افقی : در این نوع رادیاتور سیال از جهت عرضی وارد و بعد از عبور شبکه ها به طریق افقی از آن خارج می شود.

خب تا حدی با رادیاتور خودرو آشنا شدید. اکنون شما می توانید چند نکته فنی از رادیاتور را مطالعه نمایید.

درب رادیاتور

درب رادیاتور از یک سوپاپ و واشر لاستیکی تشکیل شده که از خروج بخار آب تا یک فشار معینی جلوگیری می نماید. بنابراین باید در تمام فصول سال درب رادیاتور بسته باشد. در غیر این صورت به تدریج بخار آب خارج شده و آب رادیاتور کم می شود.

پروانه رادیاتور

پروانه رادیاتور در قسمت جلوی موتور و پست رادیاتور روی محور قرار گرفته و به وسیله تسمه پروانه که به فولی میل لنگ مرتبط است کار می کند و هوا را به شدت از لای لوله های رادیاتور به موتور می کشد، و آب داخل رادیاتور را که در داخل لوله ها از بالا به پایین در حرکت است خنک می کند.

برای اطلاع از قیمت باطری ماشین مناسب خودروی خود با باتری کار همراه باشید